צפון יונאן- מסע לאזורים הטיבטיים

מסלול לדוגמה: 11 ימים 10 לילות

טיול ייחודי מסוגו בצפון יונאן באזורים הטיבטים על גבול טיבט. במהלך הטיול נטפס בהדרגה מליג'יאנג, משכנם של מיעוט הנאשי, אל רמת דצ'ין ועד להר המרהיב ה"קאווה- קארפו" שעל גבול טיבט שמתנשא לגובה של 6,470 מטר, כשבדרך נעשה את "ערוץ דילוג הנמר" וטרק יובנג והליכות קצרות נוספות. 

הטיול ששם דגש על הליכות רגליות, מתאים במיוחד לחובבי טבע ותרבות שאוהבים ללכת אך אפשרי ומומלץ גם למי שלא עושה טרקים על בסיס קבוע.

 

יום 1: בייג'ינג- ליג'יאנג (לינה: ליג'יאנג)

נצא בטיסת בוקר מבייג'ינג לליג'יאנג, לאחר ההגעה לשדה התעופה העברה לעיר העתיקה של ליג'יאנג מקום משכנם של מיעוט הנאשי, מיעוט עם שורשים מטריאכלים, היסטוריה מרתקת ותרבות עשירה שכוללת דת, שפה וכתב ייחודיים.  לאחר צ'ק אין במלון נצא לסיבוב ברחובות השוקקים של העיר העתיקה ולשוק המקומי. משם נלך למסעדה מקומית שמציאה מטעמים של המטבח המקומי.  

 

יום 2: ליג'יאנגי (לינה: ליג'אנג)

נצא בבוקר לעיר העתיקה של ליג'יאנג, מקום משכנם של מיעוט הנאשי, מיעוט עם שורשים מטריאכלים, היסטוריה מרתקת ותרבות עשירה שכוללת דת, שפה וכתב ייחודיים.נכנס למוזיאון הנאשי שלצד חפצים וכלים עתיקים מציג גם שרידים והסברים מרתקים על דת ה"דונגבה" המקומית שרווחה באזור. זו היא דת שאמאניסטית שמשלבת את אמונות מקומיות עם דת הבון הטיבטית, אמונות בודהיסטיות ודאואיסטיות. נמשיך לסיור קצר בפארק "בריכת הדרקון השחור" ומשם למבוך הרחובות הצפופים והשוקקים של העיר העתיקה של ליג'יאנג. משם נמשיך לשוק יום המקומי.לקראת הצהריים נצא לסיור בין כפרי הנאשי הפסטורליים באיישה ו-יוחו אשר משקיפים על הר דרקון הג'ייד שמתנשא לגובה של 5,500 מטר מעל פני הים. לקראת ערב  נחזור לליג'יאנג שם גם נישן..

 

יום 3: ליג'יאנג- שאשי (לינה: שאשי)

 נצא מליג'יאנג מוקדם בבוקר אל הכפר המקסים שאשי ששוכן בתוך עמק מרהיב ושופע בשדות. ומרוחק כ-50 ק"מ בלבד מהרמה הטיבטית. הכפר היה במשך מאות שנים נקודה מרכזית על דרך התה והסוסים. כיום עיקר העיסוק של המקומיים בני מיעוט ה"באי" ברובם הוא בחקלאות והם עדיין מעבדים את  השדות בשיטות שהיו נהוגות מקדמת דנא.

 בימי שישי, שאשי, שבימים כתקנם הוא כפר שקט ורגוע הופך למקום חיי ותוסס כאשר מגיעים לכאן תושבי הסביבה, בני המיעוטים השונים עם תלבושותיהם המסורתיות כדי למכור את מרכולתם, הכל החל מתרופות סיניות, דברי מאכל, ירקות ופרות, דברי לבוש ועד פרות, חזירים ופרדות.

לאחר הסיור בשוק נסע לטיול יום בהר הקדוש Shi Bao.  מלבד הנוף היפייפה שניבט ממנו היה ההר במשך מאות שנים מרכז פולחן בודהיסטי לבני האזור. נעצור בשני מקדשים ייחודיים, שמשלבים מוטיבים של בודהיזם טיבטי, סיני ואמונות איזוטריות שהיו נהוגות באזור. משם נמשיך בטיול רגלי במורד ההר שבתוך סלעיו האדומים חצובים מקדשים קטנים, דרך שדות וכפרים בחזרה לשאשי.

 

יום 4: שאשי- ערוץ דילוג הנמר (לינה: YaCha jiao)

נצא בבוקר בנסיעה של שעתיים לעיירה Qiaotou בגובה 1850 מטר מעל פני הים. לאחר ארוחת צהריים נתחיל את טרק "ערוץ דילוג הנמר" המפורסם לאורך הערוץ העמוק ביותר של נהר היאנגצה, הנהר הארוך ביותר בסין והשלישי באורכו בעולם. זהוא טרק יפייפה שהולך לאורכו של הערוץ אשר עומקו מהנהר לראש ההר הוא כ- 3,760 מטר מה שהופך אותו לאחד הערוצים העמוקים בעולם.  השביל שבו נלך משקיף על המצוקים העצומים של הר יולונג אשר מתנשא לגובה של 5,500 מטר . היום נלך כ-12 ק"מ כ- 800 מעט עלייה ו- 400 מטר ירידה עד לכפר YaCha jiao  של מיעוט הנאשי שנמצא בגובה 2,250 מטר מעל פני הים, שם גם נישן בגסט האוס מקומי.

 

יום 5: ערוץ דילוג הנמר- שנגרילה (לינה: שנגרילה)

נצא מוקדם בבוקר כדי להמשיך את הטרק שלנו. נצא בבוקר מהכפר YaCha jiao בשביל שמתחיל משורי ולאט לאט יורד דרך כפרים ומפלים שזורמים על המצוקים בדרכם לערו. המחורץ. לקראת צהריים לאחר שנלך כ-11 ק"מ ונרד כ- 200 מטר בגובה נגיע לסוף המסלול שלנו משם נמשיך בנסיעה מרהיבה בדרך האחורית לשנגרילה. זהיא דרך נוף נפלאה שאותה מעטים מכירים בין צוקים ומעל עמקים עמוקים אל הכפר Haba שלמרגלות ההר Haba Xue Shan שמתנשא לגובה של 5,500 מטר. משם נמשיך לכפר ה"נאשי" Bai Shui Tai אשר טרסות הגיר הטבעיות שנוצרו במקום ומימיהם הצבעוניים נחשבים למקום הולדת דת הדונגבה של מיעוט הנאשי ולאתר הקדוש להם ביותר. נבקר באתר ונהנה מהנוף הנפלא של הכפר הייחודי. משם נמשיך בנסיעה לשנגרילה העיר הטיבטית ששוכנת בינות להרים על השלוחות של הרמה הטיבטית וקרויה על שם גן העדן האגדי. בערב נסיים בארוחת ערב של "הוט- פוט" טיבטי משובח.

 

יום 6: שנגרילה- פלייסי (לינה: פלייסי)

נתחיל את היום בשוק המקומי של שנגרילה אשר מציע גבינות יאק מעושנות, פעמונים, תשמישי קדושה בודהיסטים ומאכלים טיבטיים.

נמשיך למנזר הגדול ביותר ביונאן, מנזר Songzanlin  אשר הוקם במאה ה- 17 על ידי הדלאי- לאמה ה- 5. בתקופת השיא שימש ביתם של למעלה מ- 3000 נזירים אך נהרס בתקופת "מהפיכת התרבות", שוקם מחדש וכיום חיים בו כ- 500 נזירים ממסדר "המצנפות הצהובות". המבנה מזכיר את מבנה "הפוטאלה" המפורסם שבלאסה ולכן נקרא גם "הפוטאלה הקטנה". נסייר בהיכלים הענקיים בין הדמויות הבודהיסטיות הענקיות ונשקיף מראש המנזר אל נוף ההרים מסביב.

.משנגרילה נצא לנסיעה של 5-4 שעות עד לנפת דצ'ין ששוכנת על הגבול עם טיבט נגיע לכפר פלייסי בו יש לתצפית מרהיבה על הר הקאווה קארפו Kawa karpo  (בטיבטית) או Meili mountain (בסינית), שמתנשא לגובה של 6,480 מטר ונחשב לאחד ההרים הקדושים ביותר לטיבטים. עד היום איש לא טיפס לפסגתו של ההר זאת על אף כמה נסיונות. את הערב נעשה בפלייסי.

 

ימים 7-10: טרק יובנג (לינה: יובנג) 

 

פלייסי- יובנג- 

היום נתחיל את המסע בדרך המופלאה לעמק  החבוי של יובנג, שם ההרים הקדושים מתנשאים בגאווה מעל לגובה של 6,000 מ'  ואווירת רוחנית נושבת משיפולי ההרים אל בין הגאיות העמוקים. כל שנה נוהגים טיבטים רבים לפקוד את האזור במסעות פילגרימים שונים הטיול אשר נתחיל היום הוא אחד מהם.

נשאיר את הציוד שלנו במלון בפלייסי ומשם נצא עם תיקים קטנים ברכב לכפר Xidang  כשבדרך הפתלתלה נחצה את נהר המקונג השוצף. כשנגיע לשידאנג נתחיל בטיול רגלי של כ- 6 שעות הליכה דרך מעבר הרים בגובה 3,600 מטר עד לכפר הטיבטי יובנג ששוכן בעמק יפייפה בגובה 3,150 מטר שם גם נישן. זהוא יום הליכה מעט קשה שרובו בעלייה לכן נוכל להעזר בחמורים לסחיבת הציוד או אותנו.

 

המפלים הקדושים (Sheng Pu)

לאחר ארוחת בוקר נתחיל נתחיל לטפס אל האגם הקדוש  בגובה 4,000 מטר זאת היא הליכה של כחצי יום הלוך וחזור אל הכפר.

ישנה אפשרות למסלול קליל יותר של הליכה הלוך חזור למפלי המים הקדושים Sheng Pu סה"כ כ-5-6 שעות הליכה. כשנחזור לכפר נוכל להמשיך ולחקור את העמק ולהתוודא לאורכות החיים של הטיבטים הכפריים. בלילה נישן ביובנג עליון.

 

האגם הקפוא.

יום הליכה אפשרי ל"אגם הקפוא" בגובה 4,000 מטר (במידה ותנאי השטח יאפשרו) ואחר כך חזרה ליובנג.  הטיפוס הוא מעט קשה אך יש לנו את כל היום בשביל לחקור את האזור. כשנגיע לאגם נאכל ארוחת צהריים שנסחוב איתנו ומשם נחזור ליובנג.

סה"כ הליכה של כ- 17 קילומטר במהלכם נעלה ונרד כ-900 מטר במידה ונישן ביובנג תחתון או 700 מטר מיובנג עליון.

  • אפשרות נוספת היא ללכת ל"אגם הסודי" בגובה 4,400 מטר בהליכה קשה יותר אך עם נוף מהמם בסופה. סה"כ הליכה של 16 קילומטר עם עלייה וירידה חדים של כ-1,400 מטר.

(ניתן גם ללכת לשני האגמים ולוותר על המפלים).

 

יובנג - נינונג- שנגרילה (לינה: שנגרילה)

נצא מוקדם בבוקר לחצי יום של הליכה מהכפר יובנג לאורך מי השלגים הכחולים של נחל יובנג עד למפגש שלהם עם מימיו החומים של נהר המקונג. משם נמשיך בהליכה על דרך צרה גבוה מעל נהר המקונג עד שנגיע לכפר Ninong (כ-12 קילומטר ו-1,200 מטר ירידה). שם יחכה לנו רכב שייקח אותנו חזרה לשנגרילה אליה נגיע בערב.

 

יום 11: שנגרילה- בייג'ינג 

לאחר ארוחת בוקר העברה לשדה התעופה של שנגרילה לטיסתכם לבייג'ין ולסוף הטיול שלכם.

 

 

 

הר שיבאו שאן, ליד שאשי, מחוז יואן
בת למיעוט הנאשי, באיישה, העיר העתיקה של ליג'יאנג, מחוז יונאן
ערוץ דילוג הנמר, מחוז סצ'ואן
באי שווי טאי, מחוז יונאן
מקד שסומזנלינג, שנגרילה, מחוז יונאן
הר הקאווה- קארפו, צפון יונאן, שנגרילה
טרק עמק יובנג, צפון יונאן
האגם הקפוא, טרק עמק יובנג, צפון יונאן
טרק עמק יובנג, צפון יונאן

מפת הטיול

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
  • Facebook
  • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג