חגים ומועדים סיניים

יחסית לישראל בסין ישנם מעט חגים אבל כשהם נחוגים הם יכולים להשפיע משמעותית על הטיול שלכם. ישנם שני חגים מרכזיים של כשבוע ועוד ארבעה של שלושה ימים. במהלך החגים הסיניים הפארקים והאזורים התירותיים מפוצצים באנשים והרכבות מלאות וכרטיסים אליהם כמעט ולא ניתן להשיג, לפעמים אפילו כמה שבועות טובים מראש. לכן בתקופה זאת כדאי לא לצאת לאתרים לפרקים או למקומות פופולאריים, אלה לנסות ולהגיע למקומות יותר מבודדים וטבעיים. יחד עם זאת השתתפות בחגים וצפייה במסורות הסיניות יכולה להיות חוויה כיפית, מעניינת ומלמדת כשלעצמה. בכל אזור בסין יש את המסורות והמנהגים שלו לכל חג ומלבד החגים הלאומיים שנחוגים בכל סין ישנם גם לא מעט חגים אזוריים בערים השונות כמו גם לבני המיעוטים השונים. 

 

לוח השנה הסיני בדומה ללוח השנה העברי הינו "לוח ירחי" ולכן תאריכי החגים (לפי לוח השנה האזרחית) אינם קבועים ומשתנים משנה לשנה. 

 

ראש השנה הסיני 春节: כשבוע ימים. נחוג בסוף ינואר\ תתחילת פברואר. זהוא החג החשוב ביותר בלוח השנה הסיני למרות שמשמעות השם הסיני הוא "חג האביב" החג מתקיים בחורף ומסמל את השנה הסינית החדשה. מתקופת החג למעשה הימים נהיים ארוכים יותר וחמים יותר. חג זה עמוס באמונות ומנהגים שונים, במהלך החג מתקבצים כל בני המשפחה יחד ועורכים בכל יום סעודה גדולה עם מגוון מאכלים שמסמלים שגשוג, מזל, בריאות ועוד.. כמו כן מנקים את הבית מכל פירור של אבק, מחליפים את ברכות המזל ותמונות האלים שעל דלתות הבית, מקשטים את הבתים באדום (אין קשר לצבע האדום של המפלגה הקומוניסטית) ומפוצצים נפצים על מנת להבריח רוחות רעות.

בתקופה זאת מתקיימת נדידית האוכלוסין הגדולה ביותר בעולם כאשר מאות מליוני אנשים חוזרים לכפרים ולבית ההורים בעיר הולדתם מה שיוצר עומס אדיר בטיסות, ברכבות באוטובוסים ופקקים עצומים. כמו כן הרבה בתי עסק סגורים למשך השבוע ולעיתים קרובות גם יותר מכך. לכן זאת היא התקופה הכי פחות מומלצת לטיול בסין (בעיקר בפארקים) אלא אם כן מצאתם איזה סיני שיזמין אתכם לחגוג עם המשפחה שלו, מה שיכולה להיות חוויה מעניינת. 

ערב ראש השנה הסינית השנה הוא 7.2.2016

 

חג ניקוי הקברים 清明节: חג של שלושה ימים שנחוג בדרך כלל ב4-6 לאפריל ובמהלכו עולים הסינים לקברי האבות מנקים אותם, מתפללים, מדליקים קטורות ושורפים "כסף מתים" (שטרות מזוייפים עם תמונות אלים) וזאת על מנת לדאוג לרווחת המתים בעולם הבא ותוך כדי לבקש את עזרתם וברכתם בענייני העולם הזה. באזורים כפריים ניתן לראות את המשפחות עושות פיקניקים ליד הקברים שלרוב נמצאים באזורים טבעיים ופעמים רבות הם שמחים להזמין אורחים להצטרף אליהם מפני שחגיגה רועשת ושמחה מביאה מזל וכבוד למת. במהלך החג ישנם שלושה ימי חופש וגם בהם ישנו עומס רב על התחבורה הציבורית כאשר רבים חוזרים לעיר הולדתם, עם כי לא בהיקף שמתקרב לזה של ראש השנה הסיני. 

 

הראשון במאי- חג הפועלים 劳动节: חג חשוב מאוד בן שלושה ימים במהלכו מרבים הסינים לצאת לרחוב, לעשות קניות ולטייל בפארקים. בערים מתקיימות הרבה תהלוכות בארגון השלטון המקומי. זהו כמובן אינו חג מסורתי והחל עם קינונה של הרפובליקה העממית של סין. 

 

פסטיבל סירות הדרקון 端午节: חג בן שלושה ימים, נחוג ביום החמישי של החודש החמישי לפי לוח השנה הסיני, מה שיוצא במאי- יוני. במהלך החג אוכלים הסינים כיסוני אורז מאודה עטופים בעלים ונערכים מרוצי סירות בצורת דרקון באזורים בהם ישנם אגמים ונחלים. לפי האגדה החג נחוג לכבודו של מנדרין (פקיד) סיני בכיר אשר היה יועץ נאמן לקיסר ובעקבות מזימה מרושעת של פקיד שקינא בו הודח מתפקידו בטוענה שבגד בקיסר. מכיוון שלא יכל לשאת זאת ולאות נאמנות לקיסר קשר לעצמו המנדרין הנאמן אבן גדולה לרגל והשליח עצמו למימיו של האגם המערבי היפייפה שליד העיר האנג'ואו ומת. בני המקום אשר העריכו את נאמנותו של הפקיד השליכו לאגם אורז על מנת שהדגים יוכלו את האורז ולא את גופו של המנדרין האהוב, מכאן נובעת מסורת נוספת והיא השלכת אורז למימי האגמים והנהרות. 

 

חג אמצע הסתיו 中秋节 : נחוג כשבוע ימים. יוצא בד"כ בתחילת\אמצע אוקטובר (כשהירח מלא). בעבר החג שנחוג במהלך תקופת הקציר היה בעל פן יותר חקלאי ואילו קיום החג נסוב יותר סביב אהבה, שלמות, משפחה ושפע. המסורת כיום בסין ובתפוצות הסיניות ברחבי העולם היא לעשות פיקניק בחוץ (בדרך כלל רק מחוץ לבית) ולהביט בירח המלא בו לפי האגדה שוכנת האלה היפה צ'אנג ומודים לשפע של השנה החולפת ומתפללים לשפע לשנה הבאה. במהלך החג אוכלים "עוגות ירח" שצורתם עגולה והן ממולאות במילואים רבים ומשונים חלקם מתוקים וחלקם מלוחים ואפילו חריפים. כמו כן מדליקים עששיות רוח אשר כמו כדור פורח נישאות בעזרת להבה לשמים, ככל שהעששית עולה גבוה יותר כך ירבה המזל לשנה הבאה. בעיני הסינים החג גם מקושר לאהבה זאת מכיוון שהירח המלא מסמל פיריון לכן זהוא זמן טוב לרווקים ורווקות למצוא שידוך ממוזל. במקומות רבים נערכים שעשועונים של היכרויות כאשר ישנן כמה נשים על הבמה, בזה אחר זה עולים גברים לבמה מציגים את עצמם וצריכים לענות לשאלות שמפנות אליהן הנשים בתקווה שלבסוף מי מהן תבחר בהם.

תאריך חג אמצע הסתיו בשנה הקרובה: 15.9.2016

 

החג הלאומי של סין 国庆节: נחוג בראשון לאוקטובר, החג עצמו הוא למעשה יום חג אחד בלבד לכבוד הלאום הסיני ובמהלכו ישנם תהלוכות בערים ולפעמים אפילו מצעדים צבאיים. החופשה לעומת זאת היא כ- שבעה ימים לתלמידי בית הספר ורבים מהעובדים. לעומת חגים אחרים אין נטייה לבקר את המשפחות במהלך החג ולכן העומס על התחבורה הציבורית קטן יחסית, לעומת זאת הפארקים ומוקדי הבילוי העיקריים בתפוסה מלאה.

 

 חגים ופסטיבלים נוספים: בחלק מהמחוזות ובעיקר אלה שבהם ישנו ריבוי של בני מיעוטים תוכלו למצוא עוד מגוון של חגים ופסטיבלים שלרוב יהיו יותר גם יותר מעניינים מהחגים הלאומיים. לכן כדאי לעשות קצת בירורים לפני ההגעה לכל מחוז. 

בנוסף ישנם עוד כמה פסטיבלים מעניינים וחגים מצומצמים יותר שנחוגים בכל סין:

 

פסטיבל העששיות\ המנורות 元宵节 : נחוג בסמוך לראש השנה הסיני ב-15 לחודש הראשון ללוח השנה הירחי לרוב יוצא בפברואר או מרץ. החג מסמל את סיומו של ראש השנה. במהלך החג אוכלים מעיין מי אורז מתוקים וחמים שבתוכם עוגות אורז עגולות עם מילוי מתוק. בנוסף מדליקים קטורות בפתחי הבתים לזכר אבות ורוחות המשפחה ומדליקים עששיות אש שמרחפות לשמים, בערים מסויימות הפסטיבל מקבל חשיבות רבה יותר כאשר ברחובות רבים נדלות עששיות ומנורות סיניות מסוגננות. 

 

יום האהבה הסיני 七夕节: החג שנחוג ביום השביעי לחודש השביעי לפי לוח השנה הירחי (סביבות אוגוסט) הוא למעשה חג האהבה הסיני אשר נחגג בדומה למערב. במהלך החג חנויות רבות (בעיקר באינטרנט) מספקות הנחות וישנן מסיבות בכל מקום. הסיבה לחג בתאריך זה הוא שבלילה של ה-שביעי לשביעי קבוצות הכוכבים של זוג האוהבים "רועה השוורים" ו"האלמה הטווה" (Altair ו- Vega) נפגשים לאחר שבשאר ימות השנה מפריד ביניהם שביל החלב. 

 

פסטיבל היפוך החורף 冬至: הפסטיבל שנערך לכבוד היום הקצר ביותר בשנה כאשר סין נמצאת בנטייה המקסימלית מן השמש מציין את התארכות הימים שבאים לאחר מכן. במקומות מסויימים בעיקר בצפון סין ישנם פסטיבלים למיניהם. בשאר סין נוטים הסינים לאכול בשר כבש אשר נחשב למחמם של הגוף לקראת החורף הקר. לרוב נחגג בין ה- 22 לדצמבר ל- 5 לינואר.

 

חופשות החורף והקיץ – אלה אינם חגים אלה חופשות הסמסטר של הסטודנטים במהלכם קרוב ל-30 מליון הסטודנטים יוצאים לחופשה ובנוסף להם גם תלמידי הבית ספר זוכים לחופשה ארוכה גם אם במתכונת מצומצמת מעט.

חופשת החורף 寒假 - בערך כחודש וחצי, מתחילה כשבועיים לפני ראש השנה הסיני עד כ-שבועיים אחריו כלומר מאמצע- סוף ינואר עד אמצע סוף פברואר תחילת מרץ.

חופשת הקיץ 暑假- כחודשיים מתחילת- אמצע יולי עד סוף אוגוסט תחילת ספטמבר. 

במהלך החופשות הגדולות מחירי המלונות גבוהים יותר וישנו עמוס גדול יותר בכבישים, אתרים והפארקים בעיקר אלה שמושכים חברה צעירים. במהלך החודשים האלה יש להזמין אוטובוסים ומלונות זמן מה מראש. 

 

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
  • Facebook
  • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג