טיול לדרך המשי 

18 ימים 17 לילות 

במשך מאות רבות של שנים המזרח הרחוק ובמרכזו סין היו תעלומה בעייני המערב, בין שני העולמות הפרידו המדבריות והערבות של מרכז אסיה, רכס ההימלאיה ואזורים הידועים כיום כ-הודו, אפגניסטן, איראן עיראק ועוד, אשר היו מיושבים בעמים ושבטים שונים ומגוונים. מאז התקופה הרומית החל לפרוח הסחר בין שתי התרבויות בכמה דרכים שונות כמו הדרך הימית שעברה בים הודו והגיע לסין דרך ים סין הדרומי, הדרך שחצתה את עיראק, איראן והודו והגיע דרך יונאן אשר בדרום סין אל מרכז הארץ וכמובן הדרך הידוע והמפורסמת שחצתה את כל מרכז אסיה ולימים לכינוי "דרך המשי" ע"י הגאוגרף הגרמני פרדיננד פון ריכטהופן. דרך זו אשר במרוצת השנים חוותה שינויים גיאוגרפיים ופוליטיים רבים, היוותה עורק מרכזי בין מזרח למערב וחיברה בין התרבויות השונות שלאורכה אשר סחרו ונלחמו, התחברו והתפצלו ויצרו יחסי גומלין מרתקים אלה עם אלה והותירו אחריהן אוצרות מרהיבים של חומות, מבצרים, ערים משגשגות בנאות מדבר מרוחקות, מערות מלאות בציורים ופסלים ותרבות נוודית עשירה כמו גם עיירות שוק שמשמרות את התרבות גם אם לא את התפקדי המסורתי שלהן. אתם מוזמנים להצטרף אלינו למסע משיאן בירתה הקודמה של סין דרך המחוזות גאנסו, מונגוליה הפנימית ושינג'יאנג עד לגבול עם טג'יקיסטאן וקירגיסטאן בדרך העתיקה שמשלבת טיול ג'יפים וגמלים, שווקים, מסגדים, בני מיעוטים, תרבות טיבטית, אוכל טוב והרבה סיפורים שברבות השנים הפכו לאגדות... 

יער האבן, יונאן
שלוש הפגודות- העיר העתיקה של דאלי
הר שיבאו שאן ליד הכפר שאשי, מחוז יונאן
עמק שאשי, מחוז סצ'ואן
מבט מלמעלה על העיר העתיקה של ליג'יאנג, מחוז יונאן
 נוף מ"הר אלף הצבים", לימינג, מחוז יונאן
מקדש סומזנלינג, שנגרילה, מחוז יונאן
 יאק" בהמת משא טיבטית, מערב סצ'ואן"
מבט מהמקדש הגדול בעיר גנזי, מערב סצ'ואן
מבט על עיר הנזירים סדה, מערב סצ'ואן
אתר קבור השמים ליד עיר הנזירים סדה
נזירה טיבטית, מערב סצ'ואן

יום 1: ש'יאן (לינה: שיאן)

נתחיל את המסע שלנו על דרך המשי בשיאן,  בירתה הקדומה של סין הקיסרית. העיר ששוכנת בגבולה המערבי של הקיסרות העתיקה היוותה את המרכז התרבותי, המסחרי והפוליטי של המזרח הקדום והייתה היעד הסופי על דרך המשי הידועה.

נתחיל באתר חיילי הטרקוטה. צבא של למעלה מ-10,000 חיילי חרס בגודל אדם עם ציוד לחימה מלא, סוסים, מרכבות ועוד... שמרו במשך יותר מאלפיים שנה על קברו של הקיסר הראשון של שושלת צ'ין עד שהתגלו במקרה בשנת 1974 במה שנחשבת לתגלית ההסטורית הגדולה של זמננו.

לאחר הסיור באתר נסע לעיר העתיקה של שיאן שם נצא לסיור אופניים על חומות העיר, אשר השתמרו בצורה כמעט מושלמת במשך מאות שנים.  בערב נהנה מארוחת דמפלינגס, הכיסונים המאודים בשיאן נחשבים לטובים ביותר בסין.

 

יום 2: ש'יאן-טיסה ללאנז'ואו (לינה: לאנז'ואו)

נתחיל את היום בפגודת האווז הגדולה, המבנה המרשים אשר נבנה בשנת 647 נועד לאכסן כתבי קודש אשר הביא עמו ברגל נזיר בודהיסטי כל הדרך מהודו. משם נמשיך למוזיאון ההסטוריה של שאנשי, אשר מציג את תור הזהב של שושלת טאנג אחת השושלות המפוארות בהסטוריה הסינית. משם נמשיך אל מקדש שמונת בני האלמוות , שם נתוודה לדת הדאואיסטית ששורשיה במאה החמישית לפני הספירה ונחשבת אחת משלושת הדתות הגדולות בסין. משם נלך לרובע המוסלמי, המוסלמים שהגיעו ממרכז אסיה על דרך המשי כסוחרים הקימו את הרובע הצבעוני והעשיר באוכל רחוב (שערב במיוחד לחיך הישראלי). נסתובב בסמטאות השוק ונבקר במסגד הגדול אשר משלב ארכיטקטורה מוסלמית וסינית.  בערב נצא בטיסה משיאן ל- לאנז'ואו. לאחר הנחיתה העברה למלון בעיר.

 

יום 3: לאנז'ואו-בינגלינסי- ש'יאחה (לינה: ש'יאחה)

נצא בבוקר בנסיעה ל- בינגלינסי  שם נהנה משייט על "הנהר הצהוב" המפורסם שחותך את סין ממערב למזרח ומכונה גם "נהר האם של סין"  בדרך למערת אלף הבודהות, אחד האתרים הבודהיסטים העתיקים בכל סין וללא ספק גם אחד המרשימים שבהם. המערות והמקדשים של המקום היו מאז רשית הבודהיזם בסין מרכז פולחן בודהיסטי שספג השפעות תרבותיות מכל כיווני השמיים. תודות לאקלים היבש של האזור נשתמרו במקום כ- 776 פסלי בודהות מרשימים וכלי חימר מיוחדים בני מאות שנים כמו גם שישה פסלים חצובים באבן בני למעלה מ- 1,6000 שנה.  משם נמשיך בנסיעה ל- ש'יאחה שם גם נישן.

 

יום 4: ש'יאחה- מנזר לארבאנג- טונגרן  (לינה: טונגרן)

היום נצא ליום מלא באזור ש'יאחה. נתחיל בשוק יום המקומי ומשם נמשיך למנזר לארבאנג אחד מהמרכזים החשובים בסין של הבודהיזם הטיבטי. לצד מאות נזירים המנזר עשיר בעשרות אלפי פסלי בודהה ובודהיסטוות צבעוניים ומגוונים העשויים מזהב, כסף, ג'ייד, נחושת ועוד חומרים שונים. נצטרף לנזירים ולמקומיים שמגיעים במיוחד להקיף את המקום הקדוש ונכנס להיכלים המרשימים של המקדש. משם נצא בנסיעה ל- טונגרן דרך הנופים היפייפיים של הרמה הטיבטית.

 

יום 5: טונגרן  (לינה: טונגרן)

אזור טונגרן אשר ממוקם בדרום מזרח מחוז צ'ינגחאי היה במשך השנים אזור גבול בין הקיסרות הסינית לנוודים הטיבטים וכאן ניטשו ביניהם קרבות רבים במהלך הדורות. כיום האזור הוא מרכז של תרבות טיבטית על אף שרוב תושביו הם בני האן סינים. נתחיל את היום  בביקור במקדש לונגוו אשר נבנה לראשונה ב-1301 וכיום חיים בו כ-500 נזירים. משם נמשיך למוזיאון האומנות של רגונג אשר בכפר רגונג שלו הסטוריה של למעלה מ-700 שנה ובו בית ספר, אולי המפורסם ביותר באסיה  ללימוד ציורי הטאנקה הטיבטיים הייחודיים כמו גם לפיסול טיבטי ואומנויות נוספות.  משם נמשיך לכפר ווטון בו נמצא המקדש יפייפה בו נשמרים אין ספור שרידים בודהיסטים קדושים.

 

יום 6: טונגרן-ש'ונחוא-ש'ינינג  (לינה: ש'ינינג)

נצא בבוקר בנסיעה לשינינג, בירת מחוז צ'ינגחאי כשבדרך נעבור דרך כפר של מיעוט ה- salar המוסלמי ובמסגד ג'יאזי היפייפה, אשר בו שמור הקוראן הכתוב בכתב יד העתיק ביותר בסין שהגיע עם אבותיהם של בני ה- ה salar מתורקמיניסטן לפני כ-700 שנה לערך. משם נמשיך לאגם השמיימי הקדוש הן למוסלמים והן לטיבטים כשלבסוף נגיע לשינינג.

 

יום 7: ש'ינינג-דאנש'יא- בינגואו- "ג'אנג-יה" (לינה: ג'אנג-יה)

נצא בבוקר בנסיעה לעיר ג'אנג-יה אשר בצפון מערב מחוז גאנסו ואשר שימשה כעיר חשובה בדרך המשי ובעבר הרחוק יותר כנקודת עימות עיקרית בין חיילי האימפריה הסינית של שושלת האן עם שבטי השיונג-נו "הפראיים". הנסיעה תיקח כ-6 שעות לערך בדרך יפייפה עד שנגיע לאזור האדמה האדומה של דאן-ש'יה אשר בו תופעת טבע נדירה יצרה הרים, גבעות ומצוקים בצורות שונות אשר צבועים בפסים של אדמה צבועונית ונפרסים עד קצה האופק.  משם נמשיך לפארק Binggou אשר מצוקי הסלע המרשימים שלו עדיין לא ידועים לרוב המטיילים. משם נסע ל-שוק הלילה של

ג'אנג-יה

 

יום 8: "ג'אנג-יה"- אלסה יוצ'י- טיול ג'יפים במדבר באדאין ג'אראן- אגם סומין ג'אראן  (לינה: גסט האוס פשוט ב-סומין ג'אראן)

בבוקר נצא בנסיעה ל-אלסה יוצ'י, אשר נמצאת בקצה המערבי של מחוז מונגוליה הפנימית ומשופעת בבני המיעוטים השונים שמישבים את דרך המשי כאשר למונגולים ייצוג נכבד ביותר. שם נחליף את האוטובוס בג'יפים ונצא לטיול ג'יפים מרהיב במדבר Badain Jaran אשר דיונות החול שלו הן הגבוהות ביותר בעולם וחלקן מגיעות עד ל-500 מטר. נסע עד לאחד מהאגמים הטבעיים שבמדבר שם נעשה עצירה לפיקניק. לאחר מכן נמשיך בנסיעה עד לנקודה בה נצא להליכה רגלית על הדיונות הגדולות עד לאגם של סומין ג'אראן שם נאכל ארוחת ערב ונישן בגסט האוס מקומי.

 

יום 9: טיול גמלים סביב אגם סומין ג'אראן, טיול רגלי לפסגת בילוטו- המשך טיול ג'יפים  (לינה: גסט האוס פשוט ב-סומין ג'אראן)

נצא ליום מלא בסביבת סומין ג'אראן.  נתחיל בטיול גמלים מסביב לאגם של סומין ג'אראן שאחריו נמשיך ברגל עד ל- Bilutu peak אשר משקיפה על האגם ועל המדבר סביב שמשתרע עד קצה האופק. משם נמשיך אל האגם הקדוש Yindertu ששוכן בלב המדבר וממנו נמשיך בג'יפים על ראשי הדיונות בחזרה לגסט האוס לארוחת ערב ושינה.

 

יום 10: המשך טיול ג'יפים- אלסה יוצ'י- "ג'אנג-יה" (לינה: ג'אנג-יה)

נמשיך בטיול הג'יפים שלנו במדבר, נתחיל בביקור באגם Nanhaizi שם נהנה מתצפית באחד האזורים היפים של האגם. משם נמשיך בנסיעה ל-אגם  Shuanghaizi וממנו אל המוזיאון של Badain Jaran שמספר את חיי הנוודים המונגולוים כמו גם מיעוטים אחרים במדבר. משם נסע חזרה ל- אלסה יוצ'י שם נחליף את הג'יפים חזרה לאוטובוס ואיתו נסע חזרה ל- Zhangye שם נתמקם מחדש במלון שלנו.

 

יום 11: "ג'אנג-יה"- ג'יא יו גואן (לינה: ג'יא יו גואן)

נסע בבוקר לחומה התלויה , חלק של החומה הסינית אשר חלקו בנוי בזוית של כ-45 מעלות מה שנותן את הרושם כאילו החומה עצמה תלויה על הצוק. משם נמשיך למבצר ג'יא יו גואן. המבצר שממוקם בחלק הצר ביותר באזור הצפון מערבי של החומה הסינית הגדולה נבנה בשנת 1372 בתקופת שושולת מינג וכונה כ"מעבר המבוצר ביותר תחת השמיים" ושמר על נווה המדבר המרכזי באזור מפני פלישות הנוודים ממרכז אסיה. לאחר הסיור על החומה נסע למלון ב- ג'יא יו גואן

 

יום 12:  ג'יא יו גואן- דון ח'ואנג (לינה: דון ח'ואנג)

נצא בבוקר בנסיעה לכיוון לעיירה דון ח'ואנג שמפורסמת בדיונות החול שמקיפות אותה כשבדרך נעבור בקברי ווי-ג'ין, אתר הקבורה הענק מכיל כ-1,400 קברים מתקופת השושלות Wei ו- Jin (המאות ה-3 עד ה-5). הייחוד באתר הקבורה הוא בעיקר בציורי הקיר אשר מציגים את חיי היום יום של התקופה ומאפשרים לנו הצצה נדירה על החיים בסין העתיקה. משם נסע אל אגם הסהר או בשמו הסיני yueyaqua  נווה המדבר היפייפה שמוסתר בין דיונות החול של מדבר גובי ולו צורת סהר מושלמת אשר מזכירה לרבים גם עין אישה או שפתיים חושניות. משם נמשיך אל דון ח'ואנג שם נלך לבקר בשוק האוכל הצבעוני של העיר.

 

יום 13:  דון ח'ואנג- ערות מאגאו- טיסה לאורמוצ'י- טורפאן  (לינה: טורפאן)

נצא בבוקר לביקור במערות Magao רשת מנהרות אשר חפירתן החלה במאה ה-4 לספירה ומכילות אלפי ציורי קיר בודהיסטים אשר צוירו בהם במהלך השנים. הציורים במערות הן עדות מרהיבה לתפקידה של דרך המשי כחוט המקשר בין התרבות הסינית, ההודית והטיבטית כאשר ניתן לראות את ההשפעות השונות של כל תרבות לפי הציורים השונים. הטיול במערות הוא עם לפידים על מנת להמנע מאור הלאכותי שפוגע בציורי הקיר המיוחדים. לאחר הביקור במערות נסע אל שדה התעופה ונעלה על טיסה לאורומצ'י בירת מחוז ש'ינג'יאנג. לאחר הנחיתה נסע לטורפאן שם גם נישן.

 

יום 14: טורפאן (לינה: טורפאן)

נצא ליום מלא בסביבת טורפאן, העיירה שממוקמת במזרח המחוז היא המקום הנמוך ביותר בסין ומפורסמת בנוף הייחודי, בהסטוריה ובעיקר בכרמי הענבים שמקיפים אותה. נתחיל את היום ב- Emim Minaret המגדל המוסלמי הגדול אשר נבנה בשנת 1777 לכבוד הגנרל של טורפאן אשר הביס את הצבאות הסינים. נמשיך לכפר האויגורי טויוק שם נסתובב רגלית ונתארח אצל משפחה מקומית לארוחת צהריים על טהרת המטבח המקומי. משם נמשיך למערכת ההשקייה של קארז, אשר קיימת עוד מהמאה השנייה לפני הספירה ומכילה מאות תעלות מים תת קרקעיות ובארות אשר איפשרו את צמיחתה של טורפאן באחד המקומות החמים ביותר בסין. נמשיך אל העיר העתיקה Jiahoe העשויה כולה אדמה ונשמרה במצב מצויין תודות לאקלים היבש. לאחר שיטוט בעיירה נחזור לטורפאן. בערב נשוטט ליד האגם של טורפאן.

 

יום 15: טורפאן- טיסה לקשגר (לינה: קשגר)

נצא בנסיעה לאורומוצ'י ומשם נעלה על טיסה לקשגר , עיר הסחר המרכזית שיושבת במערב מחוז שינג'יאנג במשולש הגבולות עם טג'יקיסטן וקירגיסטן היא אחד המקומות הצבעוניים והמעניינים ביותר במערב סין. האוכלוסיה מלאה במיעוטים אויגורים, טג'יקים, אוזבקים ועוד, והיא בדיוק כמו שאנשים מדמיינים עיר שוק על דרך המשי. נתחיל בביקור באחוזת הקבר של אבאכ חוג'א, יצירת המופת של האדריכלות האויגורית. משם נמשיך למסגד הגדול של קשגר אשר קרוב ל-3000 מתפללים פוקדים אותו מדי יום. אחר כך נבקר בשוק של קשגר אשר בו אלפי חנויות של עבודות יד של אמני קשגר זהו כנראה במקום המרתק ביותר בקשגר. 

 

יום 16: קשגר- אגם קראקול (לינה: קשגר)

נצא ליום מלא מקשגר לאגם קראקול אשר שוכן בגובה של 3,600 מטר מעל פני הים למרגלות הרי הקונלון וטיאן שאן. בדרך נעצור בשווקים שפזורים בעיירות ובכפרים הטג'יקים ואויגורים שבדרך. נעבור בנסיעה גם דרך כמה אגמים שפזורים על רמת פמיר עד שנגיע לאגם קראקול שם נהנה מהתצפית והאוירה הייחודית לפני שנחזור חזרה לקשגר.           

 

יום 17: קשגר- טיסה לאורומצ'י (לינה: קשגר)

נתחיל את היום עם שוק יום ראשון של קאשגר, השוק הגדול ביותר במחוז בו סוחרים מל רחבי המחוז מגיעים כדי למכור הכל מחיות משק, שטיחים, בדים, מאכלים, עבודות יד, תכשיטים ועוד. משם נסע לשדה התעופה לטיסתנו חזרה לאורומצ'י שם לאחר צ'ק אין במלון נסע לשוק הלילה של אורומצ'י.

 

יום 17: אורומצ'י- טיסה לבייג'ינג-

לפני שנסיים את הטיול נבקר במוזיאון של אורומצ'י ומשם נלך לשוק המרכזי של העיר  ה- Big Bazar. משם נסע לשדה התעופה לטיסתנו לבייג'ינג ולסוף הטיול שלכם.

   דנבה Suopo מגדלי השמירה של

* המסלול הנ"ל הינו גמיש מאוד וניתן לשינוי בהתאם לרצונכם, כמו גם בהתאם לעונות השנה ולפסטיבלים השונים שמתקיימים במהלך חודשי האביב והסתיו.  

** העונות הטובות טיול בדרך המשי הן האביב והסתיו. 

*** במסלול הנ"ל אנו מגיעים לאזורים של למעלה מ- 3,000 מטר מעל פני הים לכן יש להוועץ עם רופא לפני היציאה לטיול.

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
  • Facebook
  • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג