סצ'ואן לתרמילאים

מחוז סיצ'ואן אשר בפי הסינים נקרא גם "אסם התבואה השמימי" הוא חבל הארץ הפורה ביותר בסין וככזה תפס מקום מרכזי בהיסטוריה והתרבות הסינית. משוררים וסופרים מפורסמים עשו בצ'נגדו בירת סצ'ואן את ביתם וקיסרים בנו אימפריות שהתבססו על התוצרת החקלאית האדירה של המחוז. אם תשאלו כל סיני "איפה אתה ממליץ לי לטייל בסין?" סביר להניח שבלי להסס יותר מדי הוא יענה לכם שסצ'ואן היא 'ה' מקום לטייל בו.

הסצ'ואנים שידועים באופיים הנינוח והעצל, מסבירי פנים וחברותיים כמו גם האוכל המתובל של המטבח הסצ'ואני הם רק חלק קטן מהסיבות להגיע לכאן.

חיי הלילה של צ'נגדו, הפארקים המרהיבים עם בריכות בצבעי כחול, ירוק וטורקיז, הבודהה הגדול ביותר בעולם חצוב בתוך הסלע, הרים שכמו יצאו מתוך ציור סיני, סכר עצום מלפני 2,400 שנה ופנדות ענק לצד פנדות אדומות מספקים נוף וחוויה בלתי נשכחת..

אך לא כדאי להגביל את עצמכם רק לאזור צ'נגדו והפארקים המפורסמים. במערב המחוז, בגובה ממוצע של מעל ל-3,000 מטר מעל פני הים מתחילה לה הרמה הטיבטית שנקראת גם "גג העולם". פנינה שמטיילים מעטים מגיעים אליה.

אזור קסום זה המיושב ברובו בטיבטים, היה שייך פעם לממלכה הטיבטית הגדולה שבמשך מאות שנים הפילה את חיטטה על מעצמות האזור. כאן תוכלו להסתובב בין כפרים עתיקים, מעיינות חמים לצד מנזרים מבודדים, עדרי יאק, נוודים טיבטים, מגדלים עצומים, פסטיבלי סוסים ובעיקר נוף פראי ומרתק לצד נוף אנושי ייחודי.

 

הטיפים הנ"ל מיועדים בעיקר לתרמילאים אך רלוונטיים גם ליוצאים לטיול מאורגן.

 

 • עונות:

     בגדול החודשים הטובים ביותר לטיול בסצ'ואן הם מאי עד תחילת אוקטובר- נובמבר (תלוי באזור). האזור של מערב סצ'ואן וחלקים בצפון שוכנים בגובה רב ולכן קר בהם בהרבה. באזורים אלה הזמן הטוב ביותר הוא מאמצע יוני עד תחילת- אמצע ספטמבר. באזור צ'נגדו הקיץ (יולי אוגוסט) חם ולח מאוד. העונה הגשומה היא הקיץ.

 

 • כסף:

    באזורים כמו הבאק דור (מערבית לעיר קאנדינג), צפון מערב סצ'ואן ועוד, אין איפה להוציא כסף עם כרטיס אשראי זר כמו גם להחליף דולרים וטרוולרס צ'אקס לכן כדאי להוציא מספיק כסף לפני שיוצאים לאזור.

 

 • דרכים:

    הכבישים באזור צ'נגדו טובים מאוד אבל באזורים אחרים, בעיקר במערב סצ'ואן הם קצת פחות טובים ולעיתים קרובות נחסמיםבעקב ות שטפונות, מפולות, התמוטטות גשרים, מהומות אקראיות וכו'.. לכן כדאי לוודא מראש אם דרך מסויימת פתוחה או לא לפני שיוצאים אליה. כמו כן פעמים רבות קורה שדרך שהייתה פתוחה נסגרת ביום שאחרי בעקבות אסונות טבע או שיפוצים בכביש לכן כדאי לקחת זמן ספייר לפני שצריך להגיע למקום מסויים למטרות חשובות (טיסה, רכבת ויזה וכו'...) גם אם זאת דרך שכבר נסעתם בה זמן קצר קודם.

 

 • טרמפים:

    הם אפשרות נוחה וזולה (אך כטבעם של טרמפים יכולה להיות גם מסוכנת). לא קשה מדי להגיע עם טרמפים גם למקומות נידחים יותר. רוב הטיבטים בדרך כלל יבקשו כסף אבל תיירים סינים יקחו אתכם בשמחה בחינם. בכל מקרה כדאי לסגור את העניין הזה מראש כדי למנוע אי נעימות. כדאי רק להצטייד במפה ושמות של כפרים בדרך שכתובים בסינית.

 

 • שפה:

    בסצ'ואן יש ניב מעט שונה של סינית (סצ'ואנית) דבר שמעט מקשה על השיחה אך כמו בכל מקום הם משתמשים באותו הכתב. באזורים הטיבטים לעומת זאת כולם מדברים טיבטית ומעטים מאוד מדברים סינית ומעטים עוד יותר יודעים לקרוא ככה שתוכנות תרגום או מילונים בסינית פחות יעזרו כאן.

 

 • ציוד:

    בגדים חמים-  בעיקר בשולי עונת התיירות. בקיץ מזג האויר לא קר מדי גם במקומות הגבוהים אבל בלילה הטמפרטורות יורדות מעט ולכן כדאי להביא בגדים חמים (אבל לא צריך להגזים). מצד שני הקיץ היא העונה הגשומה ולכן חובה להביא מעיל גשם  וכדאי גם מטרייה.

    אין הרבה מקומות שאפשר להשכיר בהם ציוד טיולים. לקנות ציוד אפשר רק בצ'נגדו וקצת בקנדינג לכן אם רוצים לצאת לטרקים כדאי להצטייד מראש. גם בלוני גז אין כמעט, בטח שלא בכפרים.

    האזורים של מערב סצ'ואן קרים בהרבה לכן יש להצטייד בהתאם.

 

 • מפות:

   בסין בכלל אין להשיג מפות טופוגרפיות לכן בחלק מהמקומות בהם אפשר לעשות טרקים אין ברירה אלא לקחת מדריך. בגסט האוסים בצ'נגדו ולפעמים גם במקומות אחרים ישנה מפת שבילים וכפרים מעולה אשר הוכנה ע"י הגסט האוס sims cozy (Hallo Chengdu) והיא מפורטת מאוד הן מבחינת השבילים והן מבחינת הכפרים. כמו כן יש שם כמה המלצות טובות על סצ'ואן ופירוט על קווי אוטובוס מרכזיים בין מקומות חשובים.

 

 

 • הנחות:

    ברוב הפארקים, מקדשים וכו'.. שבסין יש הנחה של 50% לסטודנטים ולפנסיונרים. לעיתים כרטיס רישיון או תעודה אחרת יספיקו. בחלק מהמקומות ההנחה תקפה רק עד גיל 24 (הם יודעים כנראה שישראלים הם תחמנים שמתחילים ללמוד מאוחר).

 

 • הארכת ויזה:

    בצ'נגדו- החל מינואר 2014 זמן הארכת הויזה לוקחת שבועיים (בחגים סינים יכול להגיע גם לשלושה שבועות) אך מקבלים טופס חלופי שכולל תמונה ופרטי דרכון שמאפשר אפילו לטוס איתו בתוך סין. ישנה אפשרות להוצאת ויזה מהירה בתוספת כסף כמובן.

    לשאן – לוקח שלושה ימים להאריך ויזה ולפעמים אפילו פחות מכך.

    קאנדינג- לאחרונה המקום היה סגור וייתכן שנסגר לחלוטין.

 

 • מצבים פוליטיים בעיתיים:

    בגלל שסצ'ואן נמצאת על גבול טיבט וחלק גדול מהאוכלוסיה במחוז היא טיבטית יש לעיתים מתיחות פוליטית שלפעמים גוררת מהומות וחסימות של האזורים הטיבטיים (בעיקר במערב) לכניסת זרים. כמו כן בתקופות מסויימות באזורים הטיבטים יש רק מלונות וגסאט האוסים מוגבלים אשר מאושרים להלין זרים. גם לאינטרנט קפה לעיתים אין כניסה לזרים.

 

מקומות פארקים ואתרים בסצ'ואן:

 

* צ'נגדו:

"בירת סצ'ואן" והעיר החמישית בגדולה בסין אבל את הצפיפות לא מרגישים עקב הבנייה המעגלית המסודרת שלה והאופי הסיצ'ואני הנינוח. בכלל כמעט כל מי שעובר מופתע מהאוירה הטובה והרגוע שיש בה על אף גודלה. בצ'נגדו עצמה יש כל מה שיש לעיר מערבית להציעה כמו קולנוע, פאבים, מועדונים וכו'... ובנוסף ישנה תרבות סינית מעניינת של מקדשים, בתי תה, פארקים יפים ואוכל סצ'ואני חריף. לא קשה למצוא מידע בכל גסט האוס על הדברים שאפשר לעשות בצ'נגדו ובסביבה.

אפשר להאריך ויזה בצ'נגדו (הבנייין נמצא במרכז העיר ליד  ה- Tianfu square מאחורי הפסל של החבר מאו) אבל זה לוקח שבועיים (החל מינואר 2014). יש אפשרות לעשות ויזה מהירה יותר בתוספת כסף. לפני כן לא היה אפשר לצאת מצ'נגדו בזמן שהדרכון בטיפול אבל היום מקבלים דף שהוא למעשה תחליף דרכון שאפשר אפילו לעלות איתו לטיסות פנים.

 

מה לעשות בצ'נגדו:

 

פארקים:

 

Peoples park: פארק נעים, מרחק חמש דקות הליכה מכיכר Tian Fu מומלץ בעיקר להגיע בבוקר כדי לראות את האנשים שמתאמנים בטאי צ'י והזקנים שרוקדים בין שבילי הפארק. במקום יש גם בתי תה נעימים.

Dufu Park .- שלוש דקות הליכה משוק העתיקות שבמערב העיר. פארק גדול ורגוע יותר בעיקר להליכה והרגעות ופחות בשביל לראות מקומיים.

שווקים:

שוק הלוטוס- השוק הגדול ביותר בצ'נגדו. נמצא בצפון העיר ליד תחנת הרכבת. כולל כמה מתחמים ענקיים שמוכרים כמעט הכל כמו למשל כלי בית, רהיטים, ציוד משרדי, תיקים ובקיצור... יחד עם זאת השוק מבולגן מאוד וקשה להתמצות לכן מי שבונה על קניות של בגדים וכו'.. מומלץ שיעשה את הקניות בשווקים של בייג'ין ושנגחאי. כרגע השוק נמצא בשלבי מעבר לאזור אחר.

 השוק הטיבטי- ליד הרחוב העתיק Jingli- תוכלו למצוא כאן בעיקר חנויות של "הכל לנזיר" שרשראות בודהיסטיות וקטורת. בהמשך הרחוב לכיוון המעגל השני יש מספר חנויות טיולים שאפשר למצוא בהם את רוב המותגים (לא זול במיוחד).

 עיר המחשבים-  שלוש תחנות סאבווי דרומה מכיכר טיאן פו (בדרום המעגל הראשון)- יש המון חנויות מחשבים, טלפונים מצלמות ועוד.. הרוב מקורי אבל יש גם מתחם של זיופים שם כדאי לקנות דברים פשוטים כמו רמקולים קטנים, אוזניות וכו'...

שוק העתיקות: נמצא במערב המעגל השני ליד Dufu Park. זה שוק קטן שמציע בעיקר עתיקות, ציוקים סיניים וקליגרפיה. מקום נחמד להביא מזכרות הביתה.

 

רחובות מעניינים:

 

Chunqi lu- רחוב הקניות הראשי של צ'נגדו- הרבה מותגים, מסעדות וכו'.. נמצא מזרחית ובסמוך לכיכר טיאן- פו.

רחוב Jing Li- רחוב עתיק משוחזר עם הרבה חנויות של שטויות לתיירים סינים והרבה אוכל רחוב.

Kuanzhai ally- רחוב דומה ל -Jing li אבל קצת יוקרתי יותר, אך גם יפה יותר.

מקדשים: יש כמה מקדשים קטנים ונחמדים אך המקדש המרכזי ביותר הוא מקדש Wenshu הבודהיסטי שבצפון המעגל הראשון. באזור יש גם כמה מסעדות בודהיסטיות טובות שמגישות רק אוכל צמחוני שגם עומד ברוב התנאים של האוכלים כשר.

פאבים ומועדונים: בר של ישראלים שנקרא ג'לי פיש ונמצא ב-kehua beilu- lan si jalabi  באותו אזור יש עוד כמה ברים ומסעדות. הרחובות lan kuai fong  ו- xiao lin lu  והאזור של גשר jiu yan qiao. הם אזורים עם הרבה  מועדונים.

פנדות: פארק הפנדות הוא אחת האטרקציות העיקריות בצ'נגדו. הדרך הכי נוחה אבל גם היקרה יותר להגיע לשם היא לצאת באחד הטיולים המאורגנים של הגסט האוסים. אפשר גם להגיע עצמאית עם אוטובוסים רק צריך לברר קודם כל על הדרך. אם אתם מספיק אנשים משתלם לחלוק מונית. בכל מקרה כדאי להגיע כמה שיותר מוקדם בבוקר בשעה שמאכילים את הפנדות. אחר כך הן הולכות לישון ופחות פעילות.

 

בית חב"ד: מנוהל ע"י זוג מקסים ומכניס אורחים בשם דובי ושרה אשר מוכנים לאזור בכל בעיה ושאלה. בימי שישי יש ארוחת שישי לכל הבאים וכמובן שבחגים ואירועים מיוחדים. בית חב"ד נמצא ברחוב Tongzilin  שליד תחנת הרכבת tongzilin  חמש תחנות סאבווי דרומה מתחנת Tianfu square .

טלפון: 18782434429.

 מייל: sara@chabadchengdu.com

 

צ'נגדו היא אחלה נקודה לצאת ולחזור אליה למקומות השונים בסצ'ואן מדרום יש את לשאן ואמי שאן ממערב את הבאק-דור ובצפון את ג'וזייגו וסונגפאן. יש בצ'נגדו את אחד הגסט האוסים הכי טובים בסין sim’s cozy-  (לאחרונה שינו את שמו ל-  (Hallo Chengduגv tשאחד היתרונות שלו הוא שיש מידע על כל סצ'ואן בחוברות או בסוכנות נסיעות של הגסט האוס שמאוד עוזרת לארגן את הטיולים.

 

* לשאן:

 170 קילומטר דרומית לצ'נגדו. האטרקציה העיקרית כאן הוא הבודהה הגדול בעולם שנבנה במאה ה-8 ומתנשא לגובה של 71 מטר (90 יואן כניסה). כשמגיעים ללשאן לא כדאי להסתפק רק בבודהה, במקום יש עוד הרבה פסלים ושבילים יפים כמו גם נחל שאפשר לשוט בו (בתשלום נוסף). השמורה שכוללת את הבודהה היא שמורה גדולה מאוד ויפה שאם יש זמן שווה להמשיך לסייר בה. בחלקה יש מקדשים ופסלים שהכניסה אליהם בחינם ובחלק אחר שבו יש הרבה מאוד פסלים מרשימים דרוש תשלום נוסף. אוטובוס מצ'נגדו לוקח בערך שעתיים. אם יוצאים בבוקר אפשר לנסוע ולחזור ביום אחד.  אפשרות נוספת היא להמשיך משם לאמי-שאן. בלשאן אפשר להאריך את הויזה, אמור לקחת בערך שלושה ימים.

 

* אמי- שאן:

ההר השלישי הכי קדוש לבודהיסטים הסינים מתנשא לגובה 3,099 מטר. הדרך לפסגה אפשרית בשתי דרכים, אוטובוס של השמורה +רכבל או בשביל המדרגות הלא נגמרות (קונספט שכיח בסין) שלוקח יום וחצי בקצב בינוני עד הפסגה. רוב ימות השנה ההר מלא בערפל או אובך (אבל עדיין יפה) את השקיעה/ זריחה לעומת זאת קצת יותר קשה לראות אז כדי לא להתאכזב. כדאי לברר מראש על מזג האויר. מסוף השביל יש רכבל שמגיע לפסגה הגבוה ביותר ((Golden summit אבל בדרך כלל ערפילי שם ברמה שלא ניתן לראות כלום ולכן לא שווה את הכסף ואת ההמתנה המאוד ארוכה בתור.

 מצ'נגדו מגיעים קודם כל לעיירה אמי  ומשם באוטובוס או ואן לתחתית להר. בכניסה לשמורה ישנם מעיינות חמים שהם טיפה יקרים אך טובים וגם מופע תרבות מקומי יפה אך גם הוא יקר.

 

* יער הבמבוקים:

יער הבמבוקים כשמו כן הוא, יער עצום שכולו במבוקים בגדלים שונים אשר ביניהם שבילים וכמה אגמונים. המקום זכה לפרסום רב לאחר שצולמו בו כמה מסצנות קרבות הקונג-פו  המרהיבות ביותר בסרט "נמר דרקון" של הבמאי הסיני הידוע ז'אנג יי-מו. הפארק עצמו נמצא כשלוש וחצי שעות נסיעה דרומית לצ'נגדו בתחבורה ציבורית. שווה להקדיש למקום לא יותר מיום טיול, ניתן לישון במלונות מחוץ לשמורה אך לתרמילאים הם מעט יקרים. מומלץ לבקר כאן בעיקר למי שממחיש לייבין שנמצאת דרומית לכאן. אפשר להמשיך מכאן לאחר הביקור באמי-שאן ולשאן.

 

 

* Du Jiang Yan:

כשעה וחצי נסיעה מצ'נגדו נמצאת העיר דו ג'יאן יאן שמפורסמת בעיקר בגלל הסכר הענק שבה אשר נבנה לראשונה לפני 2,400 שנה והפך למעשה את עמק צ'נגדו לאחד המקומות הפוריים בסין. אפשר לעבור במקום בדרך לדנבה או צפונה לאזור ג'יוז'איגו. העניין העיקרי הוא הסכר אבל אפשר גם להסתובב בעיר העתיקה ולאכול אוכל רחוב. אפשרות נוספת היא ללכת ל- Qing Cheng Mountain, הר נחמד לטיול של יום או יומיים.

 

* ג'יוז'איגו:

אחד הפארקים היפים והמפורסמים בסין נמצא 8 -10 שעות נסיעה צפונית לצ'נגדו. בשמורה יש אגמים ומעיינות יפייפיים אשר למרות כמות הסינים הבלתי נגמרת שיש בפארק שווה ביקור. מחיר כניסה די יקר בערך 220 יואן (50% הנחה לסטודנטים או פנסיונרים). אוטובוס בתוך השמורה עולה 90 יואן (אין הנחות). השמורה ענקית ולכן מומלץ להשתמש באוטובוס. למי שרוצה לחסוך אפשר לוותר על קניית כרטיס וללכת ברגל במשך שעה- שעה וחצי לאורך הנחל מתחילת השמורה עד לאחת מתחנות האוטובוס (בתוך השמורה לא בודקים כרטיסים). כדאי להתחיל את הטיול בשמורה כמה שיותר מוקדם, בעיקר בגלל שכך אפשר להתחמק (באופן חלקי) מכמות האנשים הענקית.

 מחוץ לשמורה (בערך 10 דקות הליכה) ישנם הרבה מלונות גסט האוסים ומסעדות.

העונה מתחילה בסביבות מאי וממשיכה עד סוף אוקטובר למרות זאת יש גם כאלה שמגיעים בחורף. שיא העונה הוא בחודשים ספטמבר אוקטובר כאשר הזרימה והשלכת בשיאם.

 • באזור ישנו שדה תעופה עם טיסות שמגיעות מ- ול-צ'נגדו וערים מרכזיות נוספות אך המחיר יקר.

 

* חואנג- לונג (3500 מ')

שמורה שנמצאת לאורך עמק חואן לונג. גם כאן העניין הוא הברכות הטבעיות וצבעם הייחודי. למרות זאת הסגנון שונה מזה של ג'וזייגו והייחוד הוא בטרסות הלבנות שנוצרו באופן טבעי וצבע המים המרהיב שלהם. מסלול ההליכה די קצר, בסביבות 3-4 שעות אפשר לסיים. העונות זהות לאלה של ג'וזייגו רק שכאן בתחילת העונה הזרימה מאוד חלשה ובריכות רבות יבשות. למי שמגיע ישירות מצ'נגדו צריך לשים לב למחלת גבהים עקב הקפיצה החדה בגובה.

כניסה 200 יואן.

 

* סונגפאן: 2800 מ'

כפר שנמצא בצפון סצ'ואן, 8 שעות באוטובוס מצ'נגדו. האטרקציה העיקרית במקום הוא טיול סוסים:

ישנן שתי אפשרויות לטיול- אחת של יומיים והשניה של שלושה ימים. מומלץ לעשות את הטיול של השלושה ימים בו הנוף הרבה יותר יפה ומגיעים להר הקרח ולאגם שלמרגלותיו.

הטיול כולל מדריך, אוכל, ציוד, מעילים, בגדים חמים וכו'..

שני המסלולים הם בהליכה רגוע יחסית, לכן למי שחולם על דהירות אחרי עדרי יאקים עדיף שיחכה למונגוליה.

למי שמעדיף יום רגוע יותר אשפר גם לצאת לטיולי יום מסביב לכפר. כדאי לברר מראש את מזג האויר וטיב הדרכים שבעיקר סביב החורף חסומות. מסונגפאן אפשר להמשיך את הטיול לצפון סצ'ואן, מערב סצ'ואן או לעבור למחוז גנסו. רוב המטייליםעוצרים שם בדרך אל וחזרה מג'וזייגו וחואנג לונג.

בסונגפן יש כמה אפשרויות למקומות לינה זולים שחלקם גם מכינים אוכל ישראלי לא רע בכלל.

 

* Ya’an:

בערך שעתיים מצ'נגדו. יאאן ידועה במעיינות החמים (והמעט יקרים) ושדות התה המשובחים שלה. ביאאן שנו גם פארק לרביית פנדות שמתפתח בשנים האחרונות. אם לא הייתם או תהיו בפארק הפנדות בצ'נגדו שווה לבקר כאן. יאאן יכולה להיות נקודת עצירה נחמדה בדרך למערב סצ'ואן.

 

* הבאק-דור (The Back Door):

 "הבאק- דור" היא למעשה הדלת האחורית ליונאן, כביש מתפתל של 8-10 שעות בדרך קופצנית אך יפייפיה שיוצאת מהערים דאוצ'אנג או שיאנצ'אנג שבמחוז סצ'ואן אל הערים שנגרילה או ליג'יאנג שבמחוז יונאן. אבל כשמתייחסים לבאק-דור הרבה פעמים מתכוונים גם לכביש המהיר סצ'ואן טיבט שחוצה את המחוז מצ'נגדו דרך קנגדינג,  ליטאנג וממשיך לתוך טיבט. הכביש מלא ברוכבי אופניים סינים שעושים את כל הדרך מצ'נגדו עד ללאסה בירת טיבט.  

מרבית המטיילים נשארים על הדרך הזאת בדרך אל ומ-יונאן ומבקרים את הכפרים והאתרים שעל הדרך אך מומלץ להמשיך דרומה וצפונה לכפרים טיבטיים קצת יותר מיוחדים ופחות תיירותיים.

 

* קאנגדינג (2600):

עיר הבירה של האזור הטיבט, נמצאת כ- 7 שעות נסיעה מערבית לצ'נגדו. זאת היא עיר מפותחת יחסית עם תחבורה של אוטובוסים וואנים שמגיעים לכמעט כל מקום בסצ'ואן. המקום רגוע יחסית לעיר. יש מעט גסטהאוסים טובים שלמתאימים למערביים אחד מהם הוא ה- Zhiliam hostel  שמנוהל ע"י זוג אמריקאים נחמדים שמספקים מידע טוב על האפשרויות והטרקים באזור. במקום אפשר גם להשכיר ציוד לטרקים בסביבת קנדינג.

רוב האנשים עוברים בקנגדינג רק בשביל להאריך את הויזה או כעצירה בדרך. למרות זאת ישנם כמה אפשרויות נחמדות בעיר ומסביב לה כדי להעביר שם כמה ימים בכיף. לממשיכים מקנגדינג למערב, צפון או דרום סצ'ואן כדאי להוציא במקום כסף כי במקומות אחרים אי אפשר להחליף או להוציא כסף עם אשראי מערבי.

חידוש של ויזה. בגדול יש במקום אפשרות לחדש ויזה בזמן קצר יותר מאשר בצ'נגדו למרות זאת פעמים רבות המקום סגור או שהבן אדם האחראי לא נמצא. לאחרונה גם מדובר על סגירה של המקום לכן כדאי לוודא לפני שמגיעים במיוחד בשביל חידוש הויזה.

 

דברים שאפשר לעשות באזור קנגדינג:

1.  Er Dao Hot Springs

המעיינות החמים הידועים ביותר באזור. נמצאים 5 ק"מ צפונית לעיר (45 דקות הליכה או 10 דקות במונית ובערך 15 יואן.) מכיר כניסה תלוי בבריכה אליה הולכים ומשתנה בין 20 ל- 100 יואן לאדם.

2. Long Tu Gou Hot Springs

מעיינות חמים קצת יותר נחמדים מ- Er Dao ובדרך כלל גם עם פחות אנשים. נמצאים כ-8 ק"מ מערבית לעיר. מונית עולה בסביבות 70 יואן לנסיעה הלוך ושוב. עלות הכרטיס היא 25 יואן לאדם.

3. הר פאו מא- שאן.
ההר הזה הוא ההשראה לשיר אהבה ידועה. מראש ההר ניתן להשקיף על כל העיר. המנזר הבודהיסטי -טיבטי הקטן של  Dentok נמצא עליו וגם אגם קטן ויער יפה. בכל שנה בחודש מאי יש פסטיבל ענק שנקרא "הליכה סביב ההר" ששואב אליו את רוב תושבי קנדינג. על ההר ישנן כמה אפשרויות טיול. כדי להגיע לראש ההר אפשר ללכת ברגל או לקחת רכבל שעולה 20 יואן לכיוון אחד או 30 יואן הלוך ושוב. בנוסף, יש דמי כניסה של 50 יואן לאדם.

4. מנזרים טיבטיים בודהיסטים:

בנוסף למנזר Dentok שנמצא על הר פאו מא שאן, ישנם שלושה מנזרים אחרים בעיר. הראשון הוא מנזר Nga Chu  שנוסד בשנת 1652 וידוע בסינית בשם Si Jue , הוא נמצא ממש במורד ההר מאכסנית Zhilam מול מלון קנדינג. מנזר נוסף הואTse   Lhamo, המנזר הגדול בעיר הידוע בסינית בשם Nan Wu Si.

המנזר האחרון הוא Dordrak Monastery, מנזר בן יותר מ-400 שנה . נמצא ממש מעל ל- Sally’s Knapsack Inn.

 

5. קניות 康定

ישנם כמה מקומות טובים לקנות מזכרות טיבטיות. הראשון הוא לאורך רחוב ידוע בשם  Xin Shi Qian Jie  שם אפשר לקנות בערך כל מה שנחוץ לטיבטי ממוצא החל מדיסקים של מוזיקה טיבטית, מעילים טיבטיים מצמר כבשים וחנויות "הכל לנזיר ולנזירה" . מקום נוסף הוא לאורך כל הצד האחורי של ה- People’s Square, הממוקם באמצע העיר.

6. מסגדDong Da
למרות שקנדינג היא בירת האזור הטיבטי יש בעיר גם קהילה מוסלמית קטנה. המסגד הראשי ממוקם ברחוב Dong Da Xiao Jie. במהלך תפילת יום השישי אחר הצהריים זרים לא מורשים להיכנס למסגד.

7. ריקודים טיבטים בכיכר העם

בערבים, כאשר מזג האוויר יבש ולא קר מדי, יש ב- people square ריקודים טיבטים שמתחילים בסביבות 7-8 בערב ונמשכים כשעה וחצי. ההשתתפות חופשית.

 

 8. טיולי הליכה מעל האכסניה Zhilam

מעל לאכסניה Zhiliam, ישנו מסלול הליכה של שעה וחצי פחות או יותר  לאזור יפה של מרעה המשקיף על כל העיר כמו גם על ההרים המושלגים שבאופק. זהו טיול קל עם מקום נהדר לפיקניק. אפשר לשאול ב-zhiliam  מאיפה מתחילים.

9. נוף של הרים מושלגים מ-.Ya Jia Geng

כ-30 קילומטר דרומית לקנדינג נמצא מעבר ערים בשם  Ya Jia Geng המתנשא לגובה של 3800 מ'. במקום יש נוף פנורמי מדהים של פסגות קרחונים שמתנשאות מעל 6000 מ'. אין דמי כניסה ונסיעה במונית הלוך ושוב תעלה בין 200 ל- 300 יואן (תלוי בכמה זמן נשארים שם).באזור ישנם מסלולי הליכה רבים.

10. נוף של הרים מושלגים מ- .Zheduo Pass

עוד מקום נחמד לטיולים שמאפשר תצפית טובה על הפסגות המושלגות הוא מ- Zheduo Pass. מעבר הרים זה נמצא  כ- 35 ק"מ מערבית לקנדינג ומתנשא לגובה של 4200 מ'. במקום יש דמי כניסת של 5 יואן לאדם. נסיעה במונית הלוך ושוב תעלה בין 250 יואן ו350 יואן, תלוי כמה זמן נשארים.

 

11. טרקים.

באזור קנדינג יש כמה אפשרויות של טיולים החל מטיולי יום ועד טרקים של כמה ימים טובים. טרק ההמפורסם ביותר באזור וגם המומלץ ביותר הוא הטרק לאזור המערבי של Gongga Mountain . טרק של מינימום 4 ימים (פחות מומלץ) עד 7 ימים. אפשר לקבל בגסט האוסים השונים מידע על הטיולים ולקבל עזרה בהתארגנות על ציוד, מדריכים, סוסים וכו'...

 

* טאגונג: (3700 מ')

כפר טיבטי יפייפה על הדרך בין ליטאנג לקאנדינג אפשר לקחת ואן או אוטובוס אבל אפשר גם לעשות את הדרך בטרמפים. לנו לקח 4 טרמפים שונים ו9 שעות להגיע מליטאנג לטאגונג.

 הכפר עצמו נמצא שעתיים נסיעה מקאנדינג והוא מוקף בגבעות ירוקות אין סופיות שעליהן המוני פרחים אוהלי נוודים ועדרי יאקים (בחודשי האביב והקיץ). למרות שתיירותית הכפר לא מפותח יש במרכז העיר כמה גסט האוסים נחמדים ובית קפה מסעדה של אמריקאית בשם אנג'לה שיכולה לעזור בהתארגנות לטיולי סוסים, home stay, מציאת מדריכים ועוד.. . חוץ מזה בתוך הכפר יש מנזר קטן ונחמד (20 יואן כניסה).

מומלץ מאוד לקחת אופניים ולהסתובב באזור ובכלל לנסות ולאלתר מסעות קטנים בין הכפרים והנוודים באזור.

מרחק של רבע שעה נסיעה מטאגונג יש כפר יפה שנקרא "אני- גומפה" ולידו בית ספר לנזירות טיבטיות ובתוכו מקדש יפה שכל היום סובבים אוו זקנים וזקנות טיבטיות.

טרק לשמורת Yala: מאני גומפה אפשר לצאת לטרק של 3-4 ימים בשמורת Yala shan  שכולל פס יפה, מעיין חם, אגם ועוד. אפשר גם עליו לקבל מידע בבית קפה של אנג'לה. בכל מקרה כדאי לקחת כמה ימים טובים כדי להתרגל לגובה לפני שיוצאים לטרק.

 

* ליטאנג: (4,000 מ')

נמצא בערך 8 שעות מערבית מקנדינג. זהו אחד הכפרים המפורסמים בסצ'ואן. הוא נמצא בעמק רחב  וירוק (בעונה) בלב הרמה הטיבטית בגובה של 4000 מטר ומסביבו גבעות ומרחבים ירוקים שבעונה מלאים בנוודים טיבטים שחיים באוהלים (בעונה) ורועים עדרי יאקים שעירים.

בליטאנג כדאי לקחת אופניים או אופנוע ולשוטט באזור בין הגבעות ולהיכנס גם לאוהלי הנוודים שהם מכניסי אורחים ובכלל אנשים מעניינים ונחמדים מאוד וסתם להסתובב בעיר, בשוק ובמקדשים הטיבטיים.

מטיילים רבים מגיעים לליטאנג כדי לראות את קבורת השמיים, קבורה טיבטית מסורתית שבה מבתרים את הגופה לחתיכות ונשרים גדולים באים ואוכלים אותה. בדרך כלל אפשר לבוא ולצפות בקבורה שמתרחשת 15 דקות הליכה מהעיר, 3 פעמים בשבוע: שני, רביעי ושישי (אם מישהו נפטר כמובן) צריך רק לשאול את בעל הגסט האוס שלכם איפה ובאיזה שעה זה קורה ואז ללכת למקום שלא קשה לזהות אותו בגלל כמות הנשרים והישראלים שמחכים לגופה שתגיעה.

המחזה הוא קשה אך יחד עם זאת מרתק ומעניין. המקומיים מאפשרים לתיירים לראות את הטקס אך הוא אינו בגדר "אטרקצייה תיירותית" כמו שמטיילים מסויימים נוטים לחשוב. לכן יש לכבד את המקום, הטקס והאנשים.

מליטאנג מתחילה הירידה לכיוון יונאן. ואן לוקח בערך 8 שעות עד לשיאנצ'אנג  או לדאוצ'נג ומשם לשנגרילה. יש גם אפשרות לצאת צפונה לכיוון הכפרים הפחות מתויירים שבצפון מערב סצ'ואן.

 

* שיאנצ'אנג:

הנסיעה לשיאנצ'נג משנגרילה יוצאת פעם ביום בשעה 8:00 בבוקר ולוקחת 8 שעות בדרך קשה וקופצנית אבל יפה להפליא. שיאנצ'נג היא מקום לא מעניין במיוחד אבל בתור מקום לעבור דרכו בדרך לסצ'ואן היא עדיפה על העיר דאוצ'אנג. מה שכן אפשר לעשות שם זה ללכת למקדש הלאמה המעניין שבקצה העיר או ללכת למסעדות המקומיות.

משיאנצ'נג יוצא כל בוקר בשעה  6:00 האוטובוס לליטאנג ולוקח לו 4 שעות להגיע. כדאי להזמין מקומות יום לפני.

 

* דאוצ'אנג: 

על אף הדרך היפה לשם וההרים שמקיפים אותה דאוצ'אנג היא עיירה אפורה ומשעממת ומלאה בחברה עם כובעי קאוובואי ושכמיות ארוכות שמוכרים בכל פינה קליפה של תולעים מתות שבתוכן צמחה לה פטרייה שנחשבת לאחת התרופות הסיניות החזקות ביותר שיש. הסיבה היחידה להגיעה לדאוצ'נג היא בשביל להגיע לשמורת יאדינג שהיא שמורה יפייפיה שאפשר לטייל שם יומיים שלושה עם אוהל או בגסט האוסים בשמורה.

 

* שמורת יאדינג:

שמורה שנמצאת בדרום מערב  סצ'ואן על גבול יונאן כ- 3 שעות נסיעה מדאוצ'נג. השמורה די מתויירת ובחלקה מלאה בשבילי עץ מסודרים. אך יש גם אפשרות לעשות טיול של יומייים באזורים יותר טבעיים עם ברכות מים ונופים יפים.

יש אפשרות להגיע לשמורה בטרק של 7- ימים מאגם לוגו ח'ו שבמחוז יונאן או ברכב בכביש עוקף.

 

* הר ארבע הבנות /   Four Girls Mountains :

מערבית לצ'נגדו על הכביש בדרך ל"דנבה" (צפונית לבאק-דור)  עוברים דרך שני כפרים טיבטיים יפים אך פחות מתויירים וידועים למערביים. הגדול יותר שנקרא Wolong  נמצא מרחק של בערך 4-5 שעות נסיעה מצ'נגדו. בWolong  שהיא שמורה יפה שעד לא מזמן חיו בה גם די הרבה פנדות אך לאחרונה הועברו לאזור Ya’an. עוד שעתיים (פלוס מינוס) מ-Wolong  ישנו כפר נוסף שנקרא Rilong. רילונג הוא כפר נחמד שמוסתר בין הרים גדולים וואדיות עמוקים. במקום יש המון גסט האוסים שבחגים בעיקר מתמלאים עד אפס מקום ומאוד קשה למצוא שם חדרים זולים. יש אפשרות להגיע באטובוס שהוא זול יותר אבל לוקח יותר זמן, או להתארגן על וואן שאמור לעלות 200 יואן לבן אדם (עד רילונג). בכלל הדרך בין צ'נגדו לדנבה נחסמת לפעמים בעקבות שיטפונות ולכן יש לברר מראש עם הדרכים פתוחות.

העניין העיקרי ברילונג היא שמורה יפייפיה הקרויה על שם ארבע פסגות הרים גבוהות ומושלגות שניצבות זו ליד זו ונקראות ארבע האחיות או ארבע הבנות כשהפסגה הגבוהה בינהן מגיעה עד לגובה של 6,250 מטר. בשמורה ישנם שלושה ואדיות גדולים ויפים אך שניים מהם מרושתים בשבילי עץ אשר מוליכים לאורכו של רוב הנחל ולכן פחות נותנים תחושה טבעית. בשניהם יש אפשרות לקחת רכב לסוף המסלול בשביל לראות את הנוף. שתי הואדיות הנ"ל מתאימות יותר למשפחות או פנסיונרים או מי שרוצה ליהנות מהטבע אך לא רוצה להתאמץ יותר מדי.

הואדי השלישי הוא הפחות מפותח מבין השלושה והוא גם זה שמוביל לארבע האחיות. יש אפשרות לעשות טיולים של יומיים שלושה או אפילו יותר. בעיקרון צריך לקנות כרטיס כניסה לשמורה ומחייבים גם לקחת מדריך שבעונה עולה בסביבות 200-300 יואן ליום אבל אין בעיה פשוט להכנס לשמורה ולהתחיל ללכת בה בלי לקנות כרטיסים או לקחת מדריך.

בשביל להיכנס לשמורה צריך פשוט לחתוך מאזור הגשר בכניסה לכפר לכיוון ההר שמאחורי הכביש גישה שמוביל אליו עד שמגיעים לשביל עפר שמתחבר לשביל עץ שאיתו ממשיכים עד לראש ההר ומשם ממשיכים עם השביל.

כל השבילים בשמורה מאוד ברורים ולפעמים אם יורד גשם הופכים לממש נחלים של בוץ בגלל כל החמורים שהולכים שם הלוך ושוב. השביל הראשי מוביל עד לחנות/ גסט האוס קטנה בפיצול שבילים שממנה אפשר או לרדת לכיוון הואדי או להמשיך לכיוון הבייס קאמפ של ארבע הבנות.

 

 • טיול של יומיים- לילה ראשון ישנים ליד אחד האגמים שבואדי ובשני הולכים עד לבייס קאמפ ובחזרה לכפר.

 • יש אולי אפשרות לישון בגסט האוס שבפיצול השבילים ואמורה להיות גם אפשרות לישון בפס. בשני המקומות אפשר לקבל מים חמים וקצת אוכל בתמורה לתשלום.

 • ציוד מומלץ: אם ישנים בשטח יש להביא את כל הציוד (אוהל, שק"ש גזייה וכו'..) בגדים חמים, נעליים עמידות למים ומעיל גשם, חובה.

ישנה גם אפשרות להצטרף למשלחות טיפוס להרים אבל הן לוקחות כמה ימים ובשביל זה כנראה שחובה לצאת במשלחת מאורגנת. משלחות כאלה מתארגנות באופן מסורתי בחודש אוקטובר ורובם ככולם של המטיילים סיניים.\

 

* דנבה: (1800 מ')

הכפר נמצא 4-5 שעות נסיעה מטגונג ובערך 10 שעות נסיעה באוטובוס מצ'נגדו. הדרך אליו עוברת ב-   Wolong  ו- Rilong ולפעמים נחסמת בשטפונות ומפולות לכן כדאי לבדוק מראש את טיב הדרך.  

דנבה נמצאת על חיבור של שלושה נהרות גדולים ומרשימים אבל מלבד זאת היא עיירה די גדולה ולא נעימה או מעניינת במיוחד. העניין הוא שמדנבה אפשר לצאת לטיולי יום לכמה כפרים באזור. הדרך לדנבה מאוד יפה. שעה וחצי נסיעה מטגונג לכיוון דנבה יש את הפנייה לשביל העפר שמוביל לאגם ולמעיינות החמים של שמורת Yala shan. בהמשך הדרך יש בצמוד לכביש הראשי מעיינות חמים בנויים מבטון, אך הם תמיד מלאים במקומיים.

 

 

מפה של סצ'ואן

אטרקציות באזור:

ישנם שלושה כפרים עיקריים במרחק של כמה קילומטרם מהעיר שאפשר לצאת אליהם לטיולי יום ובחלקם יש אפשרות לישון אצל מקומיים. אני הגעתי רק לשניהם ובאף אחד מהם לא ישנתי  אבל חברים ומטיילים אחרים אמרו לי שהחוויה הייתה הרבה יותר מוצלחת מהשינה בדנבה.

Suopo 梭坡:  נמצא במרחק 4 קילומטר מדנבה. כפר יפה ונעים שמתפרס על שטח גדול מאוד. העניין העיקרי בכפר הוא מגדלי האבן שמפוזרים בכפר. מקומי סיפר לי שישנם ארבעה סוגים שונים של מגדלים: מגדלי שמירה, מגדלי תצפית, מגדלים שמשפחות עשירות בנו עם הולדת הבן הראשון וכל שנה הוסיפו להם קומה עד שהילד הגיע לגיל 18 ומגדלים שבנו משפחות עשירות אשר נולדו להן רק בנות וע"י בניית המגדל הפגינו את הכוח והעושר של המשפחה וכך משכו את החתנים שיבואו לחיות איתם במקום שהחתנים יקחו את הכלה לבתיהם כפי שהיה מקובל במסורת הסינית.

אל רוב המגדלים לא ניתן להיכנס אך יש כמה שאפשר לטפס בהם תמורת 10-15 יואן. חלק מהמשפחות גם נותנות תמורת 5 יואן להיכנס לבתים ולקבל תצפית טובה על המגדלים. הכפר מאוד גדול ונמצא במדרון לכן קשה לטייל בכולו. האוירה מאוד נעימה והכפר מלא בעצי פרי מכל מני סוגים ופרות וחזירים מסתובבים בו חופשי. גם הבתים עצמם מאוד יפים ומעניינים.

Jiaju甲居: נמצא 12 קילומטר צפונית לדנבה. מחיר כניסה- 30 יואן. הייחוד בכפר הזה הוא הבתים המסוגננים שלו. הכפר נבחר לפני כמה שנים ע"י נשיונל ג'יאוגרפיק הסיני ככפר הכי יפה בסין, ההבדל כאן שכמעט שלא רואים אנשים או בעלי חיים ברחובות. יש אפשרויות לשינה אצל מקומיים.

Zhonglu中路: שתיים עשרה קילומטר מזרחית לדנבה. מחיר כניסה 20 יואן. גם הוא כפר יפה ופסטורלי, לרוב פחות מומלץ משני הכפרים האחרים. אפשר לעשות הום סטיי אצל משפחה מקומית.

למי שרוצה לחקור את האזור קצת יותר ניתן לעשות טיול רגלי של שלושה- ארבעה ימים בין הכפרים באזור.

שינה:

רוב המלונות והגסט האוסים בדנבה ממוקמים במזרח העיר. איםהיצע רחב מדי של גסט האוסים וכולם היו ברמה די בסיסית.

 

* גנזי 柑子:

מרחק 8-9 שעות נסיעה מדנבה ו- בערך 7 מטגונג. הדרך ברובה טובה אך בערך שעה לפני טגונג גנזי הופכת לשביל עפר שכרגע נמצא בבנייה. בדרך מטגונג או דנבה לגנזי עוברים בשלושה כפרים:

1) Bamei  כפר לא גדול שנמצא על צומת דרכים חצי שעה מטגונג ו3-4 שעות מדנבה יש שם מנזר יפה ומסביב הרבה שדות חרדל. זהוא מקום טוב לתפוס בו טרמפים לשני הכיוונים.

2) Daofu שעה וחצי שעתיים צפונית ל- Bamei. זה הוא כפר גדול יותר שבאזור שלו אמורים להיות כמה מעיינות חמים. יש שם הרבה מסעדות ומלונות לישון בהם.

3) Lu huo נמצא שעה וחצי מDaofu  ושלוש ארבע שעות מגנזי. זהוא כפר גדול שנמצא על צומת דרכים ממנו אפשר לסוע ל-Seda.

 גנזי היא עיירה די גדולה בעמק רחב ויפה. לעיירה יש שני חלקים. העיר החדשה שבנוייה מבתי אבן מכוערים בעלי כמה קומות. בחלק החדש נמצאת התחנת אוטובוס והמלונות. אין גסט האוסים למטיילים וכל המלונות מספקים חדרים זוגיים או בודדים במחיר של 80 יואן לחדר בודד ו-100-150 יואן ומעלה לחדר זוגי.  אין גסט האוסים לתרמילאים. בעיר החדשה ישנו גם שוק גדול, הרבה מסעדות, והמון חנויות לבדים, פרוות, ציוד לנזירים עתיקות וכו'..

החלק השני של העיר בנוי בסוג בנייה ישן יותר של טיט ובוץ וכדי להגיע אליו ברגל פונים ימינה ביציאה מהתחנת אוטובוס עד לנהר שחוצה את העיר ומשם ממשיכים עם הנהר בכיוון ההפוך לכיוון הזרימה עד שמגיעים לאזור עם בתים נמוכי קומה בנויים עץ ואבן. האזור הזה הרבה יותר נעים ויפה (לא נמצאים בו גסט האוסים) יש שם מנזר שנמצא מעל "קסבה" של בתי עץ וטיט בהם גרים הנזירים ונישא על ראש גבעה שמשקיפה על כל העיר. שווה להסתובב בין הרחובות הצרים ולעלות אל ראש ההר שמאחורי המנזר. אין בעיה להיכנס למנזר ומומלץ מאוד.

למעט המקדש הראשי בסביבת דנבה עשנם עוד שני מקדשים בסביבת העיר שאפשר ללכת לבקר בהם.

כ- 30 ק"מ מגנזי ישנו מנזר די גדול שנקרא Darjay Gompa . זה הוא מנזר יפה שבתוכו שני מקדשים. אפשר להגיע לשם בטרמפים או בוואן שנוסע ל-Dege בתמורה ל30 יואן. כ-10 דקות הליכה מהמנזר, בשביל היחיד שיוצא ממנו ישנו מתחם של כמה בתים בהם גרים שלושה נזירים שמפעילים מין הוסטל צנוע (מאוד) שנקרא Dala Gong Guesthouse  בו אפשר לישון בתמורה ל-40 יואן לאדם. זהוא מקום נחמד מאוד עם אוירה טובה. שלושת הנזירים דואגים לקבלת פנים טובה ומספקים "צמבה" (מאכל טיבטי של קמח שעורה עם חמאה, סוכר ותה חמאת יאק מעורבבים יחד) ואינסטנט נודלס. התשלום על האוכל הוא כראות עיניכם בסוף השהייה במקום.

אפשר גם ללכת למכולת הקטנה שמול המנזר הגדול ולקנות שם קצת אוכל או לאכול במסעדת נזירים שנמצאת ליד אך נסגרת די מוקדם. בכל מקרה אל תצפו למטעמים.

כ- 5-10 דקות הליכה מהמנזר ישנו מעיין חם/פושר שמקומיים רבים הולכים אליו. כל המקומיים הם גברים לכן לנשים כדי לברר מתי שעת הרחצה של הבנות או ללכת בזמן פחות עמוס כי התחושה של הגברים שנועצים עיניים לא בטוח שתהייה נעימה. מלבד זאת אפשר להסתובב בין הכפרים והמנזרים שבאזור.

 

* אגם מניגאנגו

הגעה בואן או מונית (בערך 60 יואן לאדם) ישנה אופציה לתפוס אוטובוס בסמוך לחנות אם הוא לא מלא. שעה וחצי ומגיעים לעיירה מניגנגו. משם לוקחים מונית/ואן (20 יואן לאדם, 20 דק') לאגם. בסמוך לאגם יש גסט האוס פשוט וחמוד (40 יואן לאדם), במקום מגישים ארוחות אך הן לא זולות במיוחד.

האגם: כניסה 20 יואן לאדם, 5 דק' הליכה ממהוסטל, האגם יפייפה וכדאי להעביר כמה שעות על גדותיו ולאמיצים הרחצה ממולצת.

 

* Dege:

הסיבה העיקרית להגיע בשבילה לדגה היא לראות את המנזר בו מכינים את קלפי התפילה לכל המנזרים והמקדשים באזור..

דגה היא נקודה שממנה אפשר להמשיך צפונה למחוז צ'ינגחאי.

הגעה: לדרך בין גנזי לדגה יש נטייה להשתבש ולההירס. אם היא תקינה אפשר לנסות לתפוס אוטובוס ממרכז העיר מניגנגו, או להזמין ואן דרך ההוסטל (80 יואן לאדם ,4 שעות). או בטרמפים.

לינה: המקום המומלץ בלונלי hexie hotel שמונים יואן לחדר זוגי)

המנזר נמצא כ 10 דק' הליכה מההוסטל ומספיקים בו כ שעתיים סיבוב (עלות כניסה כ 50 יואן) במנזר ניתן לראות את הנזירים מדפיסים את הקלפים , את החדרים המכילים את הכתבים השונים וכו'.

 

 • מדגה ישנו אוטובוס היוצא פעם ביום בסביבות 05:30 בבוקר ומגיע לטאגונג, לוקח 14 שעות ומגיע בערב\ לילה של אותו היום והוא די נוח. 

צריך לקנות כרטיס יום לפני, האוטובוס יוצא בסביבות 7:00 ומגיע לעיירה הנקראת לוחו לאחר כ 14 שע' נסיעה. את הלילה מעבירים בגסט האוס הסמוך לתחנה בה חנה האוטובוס ולמחרת ב6:00 בבוקר עולים שוב על האוטובוס וממשיכים עוד כ 5 שעות לטאגונג (לבקש מהנהג לעצור בטאגונג כי זאת לא התחנה הסופית שלו).

 

* Seda:

שתי הדרכים שמובילות לSeda הן יפייפיות. היפה מביניהם נמצאת בערך חצי שעה מגנזי ולוקחת חמש שעות. רובה של הדרך היא שביל עפר מתפתל אשר מכוניות מעטות נוסעות בו והיא יכולה להחסם בקלות עקב מפולות. השניה מתחילה ב-Lu Huo ולוקחת פחות או יותר זמן זהה. תחילתה של הדרך גם היא בשביל עפר שנמצא בבנייה ולכן הנסיעה בה איטית מאוד אך חלקה השני נמצא על כביש סלול. גם כאן ייתכנו חסימות של הדרך.

 Seda עצמה היא עיר די גדולה שאין לה הרבה להציע למעט המרחבים שמסביבה אשר בהם בעונץ הקיץ מקימימים הטיבטיים עשרות אוהלים ורועים את עדרי היאק שלהם.

 במרחק של 20 ק"מ נמצא אחד המקומות היפים והמרשימים ביותר בסצ'ואן (ובסין כולה) אשר מעטים מאוד מגיעים אליו. זה הוא כפר הנזירים Luo Ruo Xiang, כפר שרוב תושביו הם נזירים ונזירות (בסביבות 9000) רובם טיבטיים אך ישנם גם סינים רבים ופה ושם גם זרים אשר רוצים ללמוד את הבודהיזם הטיבטי. הכפר בנוי כולו מבתי עץ, טיט ואבן חד קומתיים אשר בנויים האחד על השני וצבועים באדום כצבע גלימות הנזירים ובצפיפות גדולה אשר יוצרת שרשרת של סמטאות ומבוכים יפייפיים שבינהם מסתובבים נזירים שחובשים כובעים סגולים,צהובים, אדומים וכתומים. בעיר ישנם כמה מקדשים ומנזרים מעניינים חלקם פתוחים רק לבנות, חלקם רק לבנים וחלקם פתוחים לכל. לחלק מהמנזרים ניתן להיכנס ולראות כיצד הנזירים לומדים. ליד המנזר הראשי עומדים סירי ענק שבהם מערבבים נזירים עם משוטי עץ וכפות חפירה אוכל לאלפי התלמידים, בבוקר תה חלב אותו מחלקים לנזירים עם בצק קשה מטוגן בשמן, ובערב מבשלים נזידים ומרקים שונים.

בערב כדאי לעלות למקדש שעל ראש אחד ההרים ולהשקיף ממנו על העיר. את המקום סובבים מהבוקר עד הלילה מאמינים מכל הסוגים ומסובבים את גלגלי התפילה חלקם אף לובשים שקים וסובבים במשך שעות את המקום תוך שהם משתטחים כל שלושה צעדים על הקרקע.

ישנה גם תצפית יפה מאוד על הכפר מההר הגבוה שניצב מעל הכפר.

הנזירים עצמם לא אוהבים שמצלמים אותם. בדרך כלל הם מביעים זאת בצורה יפה אך לעיתים גם בתקיפות.

תיירים רבים באים לכפר כדי לראות את קבורת השמים. זהוא המקום המרכזי באזור הסיני של טיבט בו מתבצע הטקס. טיבטים רבים מגיעים ממרחק רב רק כדי לבצע את הטקס במקום הקדוש הזה. הטקס מתרחש כמעט כל יום בשעה 14:00 לא רחוב מהכפר. הצפייה בו אינה חוויה קלה. את הטקס אסור לצלם.

שינה: ב- Seda  ישנם כמה גסט האוסים ומלונות. אפשר גם לישון בכניסה לכפר תמורת מחיר סביר.  

 

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
 • Facebook
 • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג