טיולים בסצ'ואן

אם תשאלו כל סיני "איפה אתה ממליץ לי לטייל בסין?" סביר להניח שבלי להסס יותר מדי הוא יענה לכם שסצ'ואן היא 'ה' מקום לטייל בו.

הסצ'ואנים שידועים באופיים הנינוח והעצל, מסבירי פנים וחברותיים כמו גם האוכל המתובל של המטבח הסצ'ואני הם רק חלק קטן מהסיבות להגיע לכאן.

פארקים מרהיבים של בריכות בצבעי כחול, ירוק וטורקיז, הבודהה הגדול ביותר בעולם חצוב בתוך הסלע, הרים שכמו יצאו מתוך ציור סיני, סכר עצום מלפני 2,400 שנה ופנדות ענק לצד פנדות אדומות וכמובן "הרמה הטיבטית" מספקים נוף וחוויה בלתי נשכחים..

 

מידע נוסף על סצ'ואן

מחוז סצ'ואן אשר בפי הסינים נקרא גם "אסם התבואה השמימי" הוא חבל הארץ הפורה ביותר בסין וככזה תפס מקום מרכזי בהיסטוריה והתרבות הסינית. משוררים וסופרים מפורסמים עשו בצ'נגדו בירת סצ'ואן את ביתם וקיסרים בנו אימפריות שהתבססו על התוצרת החקלאית האדירה של המחוז. אם תשאלו כל סיני "איפה אתה ממליץ לי לטייל בסין?" סביר להניח שבלי להסס יותר מדי הוא יענה לכם שסצ'ואן היא 'ה' מקום לטייל בו.

הסצ'ואנים שידועים באופיים הנינוח והעצל, מסבירי פנים וחברותיים כמו גם האוכל המתובל של המטבח הסצ'ואני הם רק חלק קטן מהסיבות להגיע לכאן.

חיי הלילה של צ'נגדו, הפארקים המרהיבים עם בריכות בצבעי כחול, ירוק וטורקיז, הבודהה הגדול ביותר בעולם חצוב בתוך הסלע, הרים שכמו יצאו מתוך ציור סיני, סכר עצום מלפני 2,400 שנה ופנדות ענק לצד פנדות אדומות מספקים נוף וחוויה בלתי נשכחת..

אך לא כדאי להגביל את עצמכם רק לאזור צ'נגדו והפארקים המפורסמים. במערב המחוז, בגובה ממוצע של מעל ל-3,000 מטר מעל פני הים מתחילה לה הרמה הטיבטית שנקראת גם "גג העולם". פנינה שמטיילים מעטים מגיעים אליה.

אזור קסום זה המיושב ברובו בטיבטים, היה שייך פעם לממלכה הטיבטית הגדולה שבמשך מאות שנים הפילה את חיטטה על מעצמות האזור. כאן תוכלו להסתובב בין כפרים עתיקים, מעיינות חמים לצד מנזרים מבודדים, עדרי יאק, נוודים טיבטים, מגדלים עצומים, פסטיבלי סוסים ובעיקר נוף פראי ומרתק לצד נוף אנושי ייחודי.

 

הטיפים הנ"ל מיועדים בעיקר לתרמילאים אך רלוונטיים גם ליוצאים לטיול מאורגן ברמה הטיבטית של סצ׳ואן: 

 

עונות:

בגדול החודשים הטובים ביותר לטיול בסצ'ואן הם מאי עד תחילת אוקטובר- נובמבר (תלוי באזור). האזור של מערב סצ'ואן וחלקים בצפון שוכנים בגובה רב ולכן קר בהם בהרבה. באזורים אלה הזמן הטוב ביותר הוא מאמצע יוני עד תחילת- אמצע ספטמבר. באזור צ'נגדו הקיץ (יולי אוגוסט) חם ולח מאוד. העונה הגשומה היא הקיץ.

 

כסף:

באזורים כמו הבק-דור (מערבית לעיר קאנדינג), צפון מערב סצ'ואן ועוד, אין איפה להוציא כסף עם כרטיס אשראי זר כמו גם להחליף דולרים וטרוולרס צ'אקס לכן כדאי להוציא מספיק כסף לפני שיוצאים לאזור.

 

דרכים:

הכבישים באזור צ'נגדו טובים מאוד אבל באזורים אחרים, בעיקר במערב סצ'ואן הם קצת פחות טובים ולעיתים קרובות נחסמיםבעקב ות שטפונות, מפולות, התמוטטות גשרים, מהומות אקראיות וכו'.. לכן כדאי לוודא מראש אם דרך מסויימת פתוחה או לא לפני שיוצאים אליה. כמו כן פעמים רבות קורה שדרך שהייתה פתוחה נסגרת ביום שאחרי בעקבות אסונות טבע או שיפוצים בכביש לכן כדאי לקחת זמן ספייר לפני שצריך להגיע למקום מסויים למטרות חשובות (טיסה, רכבת ויזה וכו'...) גם אם זאת דרך שכבר נסעתם בה זמן קצר קודם.

 

טרמפים:

הם אפשרות נוחה וזולה (אך כטבעם של טרמפים יכולה להיות גם מסוכנת). לא קשה מדי להגיע עם טרמפים גם למקומות נידחים יותר. רוב הטיבטים בדרך כלל יבקשו כסף אבל תיירים סינים יקחו אתכם בשמחה בחינם. בכל מקרה כדאי לסגור את העניין הזה מראש כדי למנוע אי נעימות. כדאי רק להצטייד במפה ושמות של כפרים בדרך שכתובים בסינית.

ציוד:

בגדים חמים- בעיקר בשולי עונת התיירות. בקיץ מזג האויר לא קר מדי גם במקומות הגבוהים אבל בלילה הטמפרטורות יורדות מעט ולכן כדאי להביא בגדים חמים (אבל לא צריך להגזים). מצד שני הקיץ היא העונה הגשומה ולכן חובה להביא מעיל גשם  וכדאי גם מטרייה.

אין הרבה מקומות שאפשר להשכיר בהם ציוד טיולים. לקנות ציוד אפשר רק בצ'נגדו וקצת בקנדינג לכן אם רוצים לצאת לטרקים כדאי להצטייד מראש. גם בלוני גז אין כמעט, בטח שלא בכפרים.

 

מפות:

בסין בכלל אין להשיג מפות טופוגרפיות לכן בחלק מהמקומות בהם אפשר לעשות טרקים אין ברירה אלא לקחת מדריך. בגסט האוסים בצ'נגדו ולפעמים גם במקומות אחרים ישנה מפת שבילים וכפרים מעולה אשר הוכנה ע"י הגסט האוס sims cozy (Hallo Chengdu) והיא מפורטת מאוד הן מבחינת השבילים והן מבחינת הכפרים. כמו כן יש שם כמה המלצות טובות על סצ'ואן ופירוט על קווי אוטובוס מרכזיים בין מקומות חשובים.

 

מצבים פוליטיים בעיתיים:

בגלל שסצ'ואן נמצאת על גבול טיבט וחלק גדול מהאוכלוסיה במחוז היא טיבטית יש לעיתים מתיחות פוליטית שלפעמים גוררת מהומות וחסימות של האזורים הטיבטיים (בעיקר במערב) לכניסת זרים. כמו כן בתקופות מסויימות באזורים הטיבטים יש רק מלונות וגסאט האוסים מוגבלים אשר מאושרים להלין זרים. גם לאינטרנט קפה לעיתים אין כניסה לזרים.

 

מקומות מרכזיים בסצ'ואן

מלבד הפארקים והיעדים המפורסמים של מחוז סצ'ואן ישנם עוד לא מעט מקומות אשר אפשריים לחובבי ההרפתקאות אשר מוכנים לסטות עוד קצת מהשביל ולוותר מעט על הנוחות כדי להגיע למקומות ייחודיים והרבה פחות תיירותיים. 

הנה כמה דוגמאות:

בצפון מערב סצ'ואן  בין ההרים חבויה לה עיר הנזירים סדה (או בשמה המדוייק Lu Ruo Xiang), אולי המרכז הדתי המרשים ביותר בכל סין. 

לכאן עולים מדי שנה עשרות אלפי בודהסטים טיבטיים (וגם סינים) כדי ללמוד את סודות הבודהיסם הטיבטי. במקום ישנם כמה מקדשים גדולים ויפים, בתי ספר ל-8,000 הנזירים והנזירות שחיים פה ואתר "קבורת השמיים" הגדול ביותר מחוץ לטיבט. הדרך לכאן ארוכה ומשובשת אך מרהיבה ביופייה. 

עיר הנזירים סדה
עיר הנזירים סדה, מערב סצ'ואן
גנזי

גנזי העיר המרכזית של האזור הטיבטי של צפון מערב סצ'ואן ושוכנת בעמק יפייפה. המשיכה למקום נובעת מהמרחבים העצומים, המקדש המרכזי שבגנזי, הנוף המרהיב והכפרים הטיבטים הקטנים והמאוד אותנטיים שבסביבה. זו היא נקודה מעולה למי שרוצה לכפרים היותר מרוחקים של צפון מערב סצ'ואן ולמחוז צ'ינגחאי.

 

נזיר טיבטי בגנזי, מערב סצ'ואן

הכפר הטיבטי ליטאנג שוכן בלב עמק רחב וירוק בגובה של 4,000 מטר מעל פני הים. למי שמחפש לראות את חיי הנוודים הטיבטיים במיטבם ועל הדרך גם לראות "קבורת שמיים" טיבטית מסורתית, ליטאנג הוא מקום נהדר בשיבלו\ה.

מומלץ בבעיקר לשלב את הטיול בליטאנג לממשיכים דרום מזרחה ליונאן על ה- "Back Door" היא הדרך המתפתלת לחצר האחורית של יונאן. 

ליטאנג
ליטאנג, הרמה הטיבטית, מערב סצ'ואן

הכפר סונגפאן נמצא בצפון סצ'ואן לא רחוק מהשמורות ג'יוז'איגו וחואנגלונג והוא מקום נהדר לשלב בטיול עם שתי השמורות המפורסמות. 

אחת הסיבות העיקריות להכניס את סונגפאן במסלול הטיול שלכם הם טיולי הסוסים באזור. ישנה אפשרות של טיול של כמה שעו ועד כמה ימים עם לינה בשטח או אצל מקומיים. סונגפאן היא גם נקודה מצויינת לממשיכים מזרחה למחוז גאנסו. 

סונגפאן

ים הבמקבוקים שנמצא כ-3 שעות נסיעה דרומית לצ'נגדו זכה לפרסום רב בסין ובעולם כולו בעקבות הסרט "נמר דרקון" אשר כמה מסצנות הקרב המרהיבות ביותר שלו צולמו ביער המופלא. הסתובבות בשבילים של אוקיינוס הבמבוקים דרך האגמים החבויים לקול הציפורים והציקדות כשערפל דק עוטף אתכם זהיא בהחלט חוויה ייחודית וקסומה ממש כמו בסרט סיני . 

 (יער הבמבוקים, מחוז סצ'ואן (צולם ע"י גילי שיינר
יער הבמבוקים

שמורת יאדינג היא שמורה יפייפיה במערב המחוז על גבול יונאן. השמורה שוכנת בגובה 4,000 מטר מעל פני הים ובה הרים, יערות ואגמים מרהיבים. בימים אלה מוקם בשמורה שדה התעופה הגבוה בעולם. ניתן לשלב את הטיול בשמורה עם טיול לאגם לוגו-ח'ו שעל גבול יונאן. 

שמורת יאדינג
 

ת.ז סצ'ואן

שם המחוז: סצ׳ואן Sichuan 四川

בירת המחוז: צ׳נגדו Chengdu 成都

שטח: 485,000 קמ״ר - מקום 5 בסין (פי 25 ממדינת ישראל)

אוכלוסיה: 91,326,000 מיליון איש (2015)

קבוצות אתניות: ח׳אן 95%

                       מיעוט ה-׳יי׳ 2.6%

                       טיבטים 2.1%

                       שאר מיעוטים 0.3%

גאוגרפיה: מחוז סצו׳אן מחולק בצורה גסה לשני חלקים מרכזיים: החלק המזרחי הינו הגדה הנמוכה והפוריה של רמת סצ׳ואן, אלו ברובם מישורים גדולים של אזורים טרופיים בגובה 400 מטר בממוצע מעל פני הים. הטמפרטורות באזור זה גבוהות יחסית, הקיץ חם והחורף נוח עם ימים בודדים עם בכלל מתחת לאפס מעלות. האקלים לח רב ימות השנה וחודשי הקיץ גשומים ומעוננים.

חלקה המערבי של המחוז שונה לחלוטין והינו חלק מרמת טיבט-צ׳ינגחאי. זוהי רמה גבוהה וחלקה המזרחי של הרמה הטיבטית הענקית ששוכנת במערב סין. האקלים באזורים אלו הינו סאב-ארקטי, קר רוב ימות השנה, החורף קפוא אך שימשי לרוב ואילו הקיץ נוח לטיול מבחינת טמפרטורה ומעט יותר גשום מהחורף. זהו אזור גאוגרפי-תרבותי של המיעוט הטיבטי ובאזורים הכפריים הם רב האוכלוסיה.

כלכלה: תמ״ג - 488.32 ביליון דולר (מקום שישי בסין)

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
  • Facebook
  • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג