"מסע עומק ליונאן ומערב סצ'ואן

20 ימים 19 לילות 

 

מסע עומק מרתק בדרום מערב סין דרך קבוצות המיעוטים השונות והטבע הרב-גוני של חבל יונאן ואל הרמה הטיבטית של מערב וצפון מערב סצ'ואן. הטיול משלב נופים מרהיבים ומשתנים עם היכרות מעמיקה עם תרבויות המיעוטים בסין בדגש ייחודי על המיעוט הטיבטי תוך התודאות לרב תרבותיות שבסין כמו גם הדתות והמנהגים השונים של הקבוצות האתניות השונות.. 

הטיול מתאים למי שרוצה לחרוג מהמסלולים הרגילים ומוכן להתאמץ על מנת להגיע גם לאזורים המרוחקים והאותנטיים ביותר בסין.

יער האבן, יונאן
שלוש הפגודות- העיר העתיקה של דאלי
עמק שאשי, מחוז סצ'ואן
הר שיבאו שאן ליד הכפר שאשי, מחוז יונאן
מבט מלמעלה על העיר העתיקה של ליג'יאנג, מחוז יונאן
 נוף מ"הר אלף הצבים", לימינג, מחוז יונאן
מקדש סומזנלינג, שנגרילה, מחוז יונאן
 יאק" בהמת משא טיבטית, מערב סצ'ואן"
מבט מהמקדש הגדול בעיר גנזי, מערב סצ'ואן
מבט על עיר הנזירים סדה, מערב סצ'ואן
אתר קבור השמים ליד עיר הנזירים סדה
נזירה טיבטית, מערב סצ'ואן
   דנבה Suopo מגדלי השמירה של
הרמה הטיבטית
פארק הפנדות בצ'נגדו, מחוז סצ'ואן

 

יום 1: קונמינג (לינה: קונמינג)

ברוכים הבאים לקונמינג, בירתה של מחוז יונאן. קונמינג מפורסמת במזג האויר הנוח ששורר בה כל ימות השנה ולכן גם נקראת "עיר האביב". על אף הזינוק הכלכלי המטאורי שעובר על סין בשנים האחרונות והפיתוח המהיר שניבט בכל פינות המדינה נדמה שתושבי קונמינג עדיין לא נכנסו לקצב החיים המהיר.

נטייל ב"אגם הירוק" אחד מאזורי החמד של קונמינג שמקבל נופח מיוחד של פריחה וציפורים נודדות לפי עונות השנה המתחלפות, נשוטט על הגשרים מעל האגם ונצטרף למקומיים שעושים את התעמלות הבוקר, הריקודים ותרגולי הטאי צ'י. נמשיך למקדש Yuan- Tong המרכז הבודהיסטי של קונמינג אשר משלב גם מוטיבים קונפוציואיסטים ודאאיסטים כאשר בדרך נעבור באחד מהרפאות הסיניות הותיקות בקונמינג שם נראה כיצד רוקחים את התרופות הסיניות.

 משם נסע אל יער האבן בו גושי אבן קרסטיים בוקעים בהמוניהם ויוצרים מבוך של סלעים בצורות שונות אשר מתנשאים האחד מעל השני כמו עצי ענק. אזור מרהיב זה נודע בייחודיותו בכל רחבי סין. נטייל באחד האזורים הפחות מוכרים של הפארק אך לא פחות יפה.

לאחר סיור בפארק נחזור לקונמינג לארוחת ערב ול- " Dynamic Yunnan show" מופע תרבות ייחודי שמשלב קטעי ריקוד ושירה שנאספו מהפולקלור המקומי של בני המיעוטים השונים הפזורים ברחבי יונאן.

 

יום 2: קונמינג- דאלי (לינה: דאלי)

נתחיל את היום בביקור קצר בשוק הפרחים והציפורים המקומי של  קונמינג ולאחר מכן נצא בנסיעה לכוון העיר העתיקה של דאלי, בירתה הקדומה של הממלכות Nan Zhao וDali- ששלטו באזור בין המאות ה- 8 ל- 13. העיר שוכנת בגובה 1,900 מטר על שפת אגם "ארחאי", אגם המים המתוקים השביעי בגודלו בסין ולמרגלות רכס ה"טסאנג" שמתנשא לגובה של 4,000 מטר. 80% מתושבי דאלי הם בני מיעוט ה"באי" אשר גרים באזור כבר למעלה מ- 3,000 שנה.

לאחר שנגיע לדאלי נלך לסדנת בישול חוויתי של אוכל בסגנון יונאני או סיצ'ואני.

שאר הערב יהייה פנוי לשיטוט עצמאי בין חומות העיר העתיקה שנשמרו מתקופת שושלת מינג.

 

יום 3: דאלי- שאשי (לינה: שאשי)

לאחר ארוחת בוקר נצא לחוות התה ששוכנת בואדי מקסים שמשקיף על אגם ארחאי ונפת דאלי שם נתנסה בכל שלבי הכנת התה הירוק המשובח של יונאן החל ליקוט עלי התה, הקלייה ולבסוף טקס התה הסיני המסורתי. את התוצרת שתישאר נוכל לקחת הביתה.

מדאלי נתחיל לטפס צפונה על דרך המשי הדרומית שידוע גם כ- "דרך התה והסוסים",  דרך סחר עתיקה שתחילתה מהודו ודרום מזרח אסיה אל טיבט ואל פנים הארץ. נתחיל בכפר שי ז'ואו, כפר- שוק שממוקם על הדרך העתיקה. נעבור דרך השוק המקומי התוסס בו בני המיעוטים השונים שחיים בכפרים שעל שפת האגם וההרים מסביב מגיעים למכור את מרכולתם. נעבור בדרך בחנות מפעל לייצור אטריות אורז, משפחה מקומית שחייה בבית עתיק בסגנון באי ומכינה גבינה מקומית ולבסוף לבית ספר לציורי משי- זאת היא אומנות מיוחדת הדורשת טכניקה גבוה במיוחד ושכמעט נעלמה במהפיכת התרבות אך בעשור האחרון כיום בית הספר והאמנות משגשגים מחדש. משי ז'ואו נמשיך לכפר ז'ואו צ'נג שם נבקר בשוק המקומי שלידו נמצא מפעל משפחתי שמייצר בדים ובגדים בשיטת הtie-dye, שיטה מסורתית בת מאות שנים של בנות המקום במהלכה הן קושרות יריעות בד וטובלים אותן בצבעים המופקים מצמחים שגדלים באזור, התוצאה היא בדים ובגדים בשלל צבעים וצורות. אחה"צ נצא לכיוון הכפר שאשי ששוכן בתוך עמק מרהיב ושופע בשדות. הכפר שמרוחק כ-50 ק"מ בלבד מהרמה הטיבטית, היה במשך מאות שנים נקודה מרכזית על דרך התה והסוסים.

 

יום 4: שאשי (לינה: שאשי)

שאשי הוא כפר קטן ומקסים שהיה במשך מאות שנים נקודה מרכזית על דרך התה והסוסים. כיום עיקר העיסוק של המקומיים הוא בחקלאות והם עדיין מעבדים את  השדות בשיטות שהיו נהוגות מקדמת דנא.

 בימי שישי, שאשי, שבימים כתקנם הוא כפר שקט ורגוע הופך למקום חיי ותוסס כאשר מגיעים לכאן כל תושבי הסביבה כדי למכור את מרכולתם, הכל החל מירקות פירות וחמוצים, דברי לבוש ועד פרות, חזירים ופרדות.  לאחר הסיור בשוק נסע לטיול יום בהר הקדוש Shi Bao Shan.  מלבד הנוף היפייפה שניבט ממנו היה ההר במשך מאות שנים מרכז פולחן בודהיסטי לבני האזור.

נעצור בשני מקדשים ייחודיים, שמשלבים מוטיבים של בודהיזם טיבטי, סיני ואמונות איזוטריות שהיו נהוגות באזור. משם נמשיך בטיול רגלי במורד ההר שבתוך סלעיו האדומים חצובים מקדשים קטנים, בחזרה לשאשי.

 

יום 5: שאשי- ליג'יאנג (לינה:ליג'יאנג)

לאחר ארוחת בוקר נצא לנסיעה של כשעתיים לעיר ליג'יאנג, מקום משכנם של מיעוט הנאשי, מיעוט עם שורשים מטריאכלים, היסטוריה מרתקת ותרבות עשירה שכוללת דת, שפה וכתב ייחודיים.

נתחיל בשוק יום המקומי של ליג'יאנג ומשם נעבור דרך מבוך הרחובות הצפופים והשוקקים של העיר העתיקה לסיור קצר בפארק "בריכת הדרקון השחור"  שבסופו נבקר במוזיאון הנאשי שלצד חפצים וכלים עתיקים מציג גם שרידים והסברים מרתקים על דת ה"דונגבה" המקומית שרווחה באזור. זו היא דת שאמאניסטית שמשלבת את אמונות מקומיות עם דת הבון הטיבטית, אמונות בודהיסטיות ודאואיסטיות. כשנתעייף נסע לשו- חה. כפר קטן עם נוף יפה ולאחר מנוחה קצרה נצא לסיבוב רגוע ברחובות הכפר ולארוחת ערב.

 

יום 6: ליג'יאנג- לימינג (לינה: לימינג)

נתחיל את היום בביקור במקדש הטיבטי- ZhiYunsi בו לומדים עשרות ילדים נזירים ממערב סצ'ואן והוא אחד המקדשים היפים והאותנטיים ביותר באזור.  משם נצא  לטיול באזור שלוש הנהרות המקבילים (היאנגצה, המקונג והסלווין) האזור העשיר ביותר בסין הן מבחינת ה"פלאורה" והן מבחינת ה"פאונה". נצא בבוקר בנסיעה לתצפית על ה"עיקול הראשון של נהר היאנגצה" שמשאיר את הנהר האדיר שהוא עורק החיים הראשי של סין בתוך גבולות המדינה בשונה משני הנהרות המקבילים לו שבורחים למדינות אחרות. משם נמשיך אל  לימינג אזור משופע בבני מיעוטים ביניהם מיעוטי הליסו, פומי, אי ועוד..  כשנגיע נצא לטיול ב"הר אלף הצבים" שם נעלה לראש ההר ברכבל כשאת הדרך למטה נוכל לעשות גם ברגל.

 

יום 7: לימינג-שנגרילה (לינה: שנגרילה)

נצא בבוקר לכיוון העיר שנגרילה שנמצאת בפתחת הרמה הטיבטית כשבדרך נעבור בשוק הייחודי של שיגו שמתקיים פעמיים בשבוע נסתר מעיני המטיילים. לאחר מכן נמשיך אל ערוץ דילוג הנמר- ערוץ של נהר היאנגצה המפורסם. עומקו של הערוץ מהנהר לראש ההר הוא 3,760 מטר והוא אחד הערוצים העמוקים בעולם. נרד עד לנקודה הנמוכה ביותר של הערוץ שם המים שוצפים בעוצמה.

כשנסיים נמשיך בנסיעה לשנגרילה העיר הטיבטית ששוכנת בינות להרים על השלוחות של הרמה הטיבטית וקרויה על שם גן העדן האגדי. בערב נצטרף למקומיים שרוקדים ריקודי עם בכיכר המרכזית ונסיים בארוחת ערב של הוט פוט טיבטי.

 

יום 8: שנגרילה (לינה: שנגרילה)

נתחיל את היום בשוק המקומי של שנגרילה אשר מציע גבינות יאק מעושנות, פעמונים, תשמישי קדושה בודהיסטים ומאכלים טיבטיים.

נמשיך למנזר הגדול ביותר ביונאן, מנזר Songzanlin  אשר הוקם במאה ה- 17 על ידי הדלאי- לאמה ה- 5. בתקופת השיא שימש ביתם של למעלה מ- 3000 נזירים אך נהרס בתקופת "מהפיכת התרבות", שוקם מחדש וכיום חיים בו כ- 500 נזירים ממסדר "המצנפות הצהובות". המבנה מזכיר את מבנה "הפוטאלה" המפורסם שבלאסה ולכן נקרא גם "הפוטאלה הקטנה". נסייר בהיכלים הענקיים בין הדמויות הבודהיסטיות הענקיות ונשקיף מראש המנזר אל נוף ההרים מסביב. לאחר מכן נלך להתארח אצל משפחה מקומית כדי לראות מקרוב את אורחות חייהם.

נמשיך אל הפארק הענק  Pu Da Cuo ששוכן בגובה של 3,700 מטר מעל פני ומכיל כמות עצומה של צמחים ובעלי חיי מתוכם כ- 100 בסכנת הכחדה. נסייר בשבילים הנוחים ליד שני אגמים יפיפיים ומשם נחזור לעיר העתיקה של שנגרילה.

 

יום 9: שנגרילה – שיאוצ'נג (לינה: שיאוצ'נג)

נצא בבוקר לנסיעה ארוכה של כ-7-8 שעות דרך ה"Back Door", הדרך האחורית המפורסמת שמובילה ממחוז יונאן למחוז יונאן. הדרך היא קופצנית בחלקה  אך הנוף מרהיב ביופיו  במהלכה נחצה שני רכסי הרים. לקראת אחה"צ נגיע ל-Xiaocheng, עיירת הגבול הטיבטית בין המחוזות. לאחר ההגעה נלך לביקור במנזר המקומי Gongpung Monastery , זה הוא מנזר גדול ויפייפה שאותו פוקדים מטיילים מעטים בלבד. בשאירת היום נסייר ברחובות של העיירה הפשוטה שנותנת תמונה מצויינת לחיים בעיירות הספר הסיניות.

 

יום 10: שיאוצ'נג – ליטאנג (לינה: ליטאנג)

נצא בבוקר בנסיעה של כ-5-6 שעות לעיירה הטיבטית ליטאנג אשר שוכנת בעמק רחב ויפייפה בגובה של 4,000 מטר מעל פני הים. סביבות ליטאנג עמוסה בגבעות ירוקות, אדרי יאקים ואוהלי נוודים. האזור של מערב סצ'ואן כולו נקרא Ganzi Zhou והמקומיים הטיבטיים ששונים באזור זה מתאפיינים בדבקות דתית חזקה מאוד ומראה מסורתי וצבעוני במיוחד. בדרך נעצור ב -Sangdui Monasrey לביקור קצר. לאחר ההגעה ל- ליטאנג  נצא לסיבוב רגלי בעיירה, דרך השוק המקומי עד למקדש The Eternal Youth Kor Monastery  היפייפה אשר המקומיים סובבים אותו יומם וליל.

 

יום 11: ליטאנג-גנזי (לינה: גנזי)

נצא בבוקר לסיבוב רגלי (אפשרי גם עם אופניים) בין אוהלי הנוודים שבעמק ליטאנג. ומשם נצא בנסיעה מרהיבה של 6-5 על הרמה הטיבטית ל- Ganzi המרכז המוניצפלי של נפת גנזי. העיירה שוכנת ליד נחל יפייפה ומוקפת הרים גבוהים ומושלגים. לאחר ההגעה נעלה למנזר המרכזי של Ganzi ואחד הגדולים בכל סצ'ואן ונהנה מהתצפית המרהיבה שלו.

 

יום 12: גנזי- סדה (לינה: סדה).

 לאחר ארוחת בוקר נמשיך בנסיעה עמוק יותר ויותר אל האזורים הצפון מערביים והפחות ידועים של סצ'ואן.  אל עיר הנזירים Seda, אחד המקומות המרהיבים והמעניין ביותר בסין כולה. הכפר שמרבית תושביו הם נזירים ונזירות בני הכתות השונות נסתר מהעין בין הגבעות הירוקות ובנוי כולו בצפיפות ממאות בתים אדומים וקטנים כשביניהם עשרות מקדשים שונים. לאחר שנתמקם בכפר נצא לשיטוט בין הסמטאות הקטנות ונכיר מקרוב את המקומיים.

 

יום 13: סדה (לינה: סדה)

את היום כולו נעביר בשיטוט במקום הקסום שאווירה רוחנית נושבת בין כל הסמטאות, המקדשים, ופסגות ההרים שמקיפות אותו. נעבור במקדשים שמעל העיר אשר טיבטים רבים לבושי שקים מגיעים אליהם במסעות פיליגרימים ארוכים תוך השתתחות על הקרקע. נגיע למקדשים אשר בהם לומדים מאות נזירים מכל הגילאים ומכל הזרמים של הבודהיזם הטיבטי. במהלך היום נלך לאתר קבורת השמיים  שנמצא מחוץ לכפר ובו מתקיים הטקס המרתק והמאוד ייחודי במהלכו כאקט של נתינה אחרונה מחזירים הנפטרים הטיבטים את גופם חזרה לטבע כאשר נשרים אוכלים את גופם עד שלא נשאר ממנה דבר. הצפייה בטקס יכולה להיות קשה לחלק מהאנשים, לא חובה להיות נוכח בטקס עצמו, עצם הסיור באתר ובגבעות סביבו אשר שורצות מאות נשרים מרתקת כשלעצמה.

 

יום 14: סדה- טאגונג (לינה: טאגונג)

נצא בבוקר בנסיעה של 8-9 שעות דרומה לכיוון הכפר Tagong כשבדרך נעבור במה כפרים ועיירות טיבטיות אשר פזורות על הרמה, אחד המעניינים בהם הוא הכפר Bamei  בו גם נעצור למנוחה ולסיבוב קצר. לקראחת אחה"צ נגיע לטגונג  כפר טיבטי בעל צביון בודהיסטי חזק השוכן בגובה  של 3,700 מטר מעל פני הים בין מרחבים אינסופיים של גבעות ירוקות. בכפר מסובבים לצד טיבטים בעלי לבוש מסורתי גם נזירות ונזירים נוודים לרוב. נלךל לבקר במקדש העתיק בכפר אשר לפי האגדה כאשר נסיכה סינית הייתה בדרכה ללאסה, בירת טיבט, להינשא למלך הטיבטי, פסל הבודהה המרהיב שלקחה עמה התגלגל לפתע מהעגלה ונפל על הארץ. בו במקום פיסלו העתק של הפסל ומסביבו נבנה המקדש. נצא לסיבוב רגלי על הגבעות מסביב ונהנה מהנוף והאווירה הייחודית של האזור.

 

יום 15: טאגונג (לינה: טאגונג)

היום נהנה מיום רגוע יחסית בסביבת טגונג.  נסע לכפר Anigompa, אשר מרבית תושביו הן נזירות אשר בתיהם בנוים בצניעות ופשטות מאבנים מקומיות ולומדות ב- Nunnery  (מנזר של נזירות) היפייפה שסמוך לכפר. לאחר ביקור בכפר ובמנזר נחזור חזרה לטגונג. את שארית היום נוכל להעביר בשיטוט בין הפרים, הנוודים והגבעות בסביבה רגלית או באופניים. אפשרות נוספת היא להעביר ביום בטיול סוסים לאחד ממעברי ההרים הגבוהים באזור לו תצפית מרהיבה על המרחבים האין סופיים של הרמה הטיבטית ועל הר יאלה שניצב מהצד השני.

 

יום 16: טאגונג- דנבה (לינה: דנבה)

נתחיל לעשות את דרכנו תוך ירידה משמעותית בגובה אל העיירה Danba- שנמצאת בגובה של 1,850 ויושבת על מפגש של שלוש נהרות שוצפים. דנבה מוקפת בכפרים רבים של תת מיעוטים טיבטים אשר המשיכו במשך מאות שנים לשמור על ייחודיותם. נתחיל בכפר היפייפה Suopo בו בני הצ'יאנג, תת מיעוט טיבטי, חיים זה מאות שנים. הכפר מפורסם בעיקר במגדלי השמירה שמזדקרים בכל מקום וגובהם מגיע עד 60 מטר. נסתובב בין הסמטאות הצרות, עצי הפרי ובעלי החיים שמסתובבים שם חופשי כשלבסוף נעלה לתצפית מאחד המגדלים.

 

יום 17: דנבה- שמורת "הר ארבע האחיות" (לינה: רילונג)

נתחיל את היום בכפר Jiaju ששוכן כ-12 ק"מ מדנבה ונבחר על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק הסיני כ "כפר הכי יפה בסין" וזאת הודות לבתים הצבעוניים בעלי הארכיטקטורה הייחודית, העצים עמוסי הפרי שממלאים כל פינה בכפר והנחל ששוצף למרגלות ההר. כאן נתארח אצל משפחה מקומית נלמד על אורחות חייהם ונטעם מהמהטבח המקומי.

 משם נמשיך בנסיעה לכפר- Rilong, ששוכן בלב שמורת "הר ארבע האחיות" אחת השמורות היפות ביותר בסצ'ואן ובסין כולה. נסתובב בכפר המבודד ונעלה לתצפית על ארבע הפסגות המושלגות (או בשמם, ארבע האחיות) שהגבוה ביניהם מתנשאת לגובה של 6,250 מטר.

 

יום 18: שמורת "הר ארבע האחיות" (לינה: רילונג)

לאחר א.בוקר נצא ליום מלא בשמורת ארבע האחיות נצא מרילונג לטיול בואדיות היפיפיות שמסביב. הנוף המרהיב מספק שקט ורוגע כמו גם תמונות נפלאות לחובבי הצילום. נוכל לבחור בין טיול רגלי קצר או ארוך  בשני ואדיות מקסימים. בסוף היום נחזור לרילונג.

 

יום 19: רילונג- צ'נגדו (לינה: צ'נגדו)

נצא בבוקר מרילונג לכיוון צ'נגדו. לאחר נסיעה של חמש שעות נעצור ב- Du Jiang Yan, אחת הערים עם ההיסטוריה העתיקה ביותר בסצ'ואן. העיר מפורסמת בעיקר בגלל הסכר הענק שמתנשא לגובה לגובה של 100 מטר. נראה את השרידים של הסכר העתיק שנבנה כבר לפני 2400 שנה בטכניקות בנייה מתוחכמות והפך את סיצ'ואן לאזור הפורה ביותר בסין או בכינויה "אסם התבואה השמימי". לאחר מכן נסתובב ברחובות העיר העתיקה שעברה חידוש מסיבי ונטעם מאכלי רחוב שונים שיש לעשרות הדוכנים להציע.

משם נמשיך בנסיעה חזרה לצ'נגדו. נסיים את היום  ברחוב Jing Li הצבעוני שעמוס בחנויות ומאכלי רחוב סצ'ואנים.

 

יום 20: צ'נגדו- בייג'ינג.

לאחר צ'ק אאוט מהמלון נצא מוקדם בבוקר אל המרכז לחקר ורביית הפנדות של צ'נגדו. בעבר הסתובבו מאות פנדות ביערות הבמבוק של מחוז סצ'ואן אך עקב חיסול של אזורי מחייה וניתוקם האחד מהשני התדלדלה אוכלוסיית הפנדות אל מתחת ל-1000 בסין כולה. המרכז לחקר ורביית פנדות הוא פארק ייחודי מסוגו בעולם אשר מספק לפנדות סביבת מחייה המתאימה לצורכיהם ומאפשרת רבייה לזן העקשן שבדרך כלל מסרב להתרבות בשבי. לצד "פנדות ענק" נראה גם את קרוב המשפחה "הפנדה האדומה". משם נלך לבקר ב- Kuanzhai Ancient Street ומשם נסע לשדה התעופה לטיסתכם לבייג'ינג ולסוף הטיול שלכם.

 

                                                             ***סוף הטיול***   

* המסלול הנ"ל הינו גמיש מאוד וניתן לשינוי בהתאם לרצונכם, כמו גם בהתאם לעונות השנה ולפסטיבלים השונים שמתקיימים במהלך חודשי הקיץ והסתיו.  

** התאריכים הטובים לצאת לאזורים הללו הם אפריל עד סוף אוקטובר. 

*** במסלול הנ"ל אנו מגיעים לאזורים של למעלה מ- 4,000 מטר מעל פני הים לכן יש להוועץ עם רופא לפני היציעה לטיול.

לפרטים נוספים אנא צרו איתנו קשר: 

מספר ישראלי
גילי 052-8762445
דור  058-5394704  
יובל 053-9403562 
שעות המשרד הן בין הימים ראשון עד חמישי בין 10:00-17:00
  • Facebook
  • Instagram
מסלולי טיולי בסין 
בייג'נג
יונאן 
סצ'ואן 
שנגחאי 
ש'יאן 
גווילין ויאנגשואו
גוויז'ואו 
טיבט
ש'ינג'יאנג
פארקים ושמורות טבע
הונג- קונג